| giulyPrinCopaci a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa ma duca la un nutritionist?
Nu sunt exagerat de grasa, ce-i drept, dar am un surplus de kilograme de care nu reusesc pur si simplu sa scap. Ma simt obosita si parca nu mai incap in haine...In fiecare zi, la scoala, mananc produse de patiserie, sandwichuri, cand ajung acasa dupa-amiaza, la fel, dulciuri, chipsuri, iar seara mancare gatita. As vrea un regim personalizat si putina supraveghere, pentru ca nu am habar de unde sa incep. Pe internet nu gasesc nimic care sa ma ajute, ceva care sa se potriveasca programului meu. Ma gandesc ca un nutritionist tine cont de asta, de posibilitati, de ceea ce iti place etc. Nu am mai avut probleme de greutate si ma simt ingrozitor. Ms anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca intai tu singura astfel: fa-ti un sandwich acasa cu paine si branza sau ceva cu putina grasime (sunca slaba, muschi file) plus un fruct si mananca-le la scoala. Nimic altceva. Nu manca niciodata dulciuri, chipsuri, prostiii. daca ti-e foame sau vrei sa rontai, mananca fructe proaspete. Nu bea nici un fel de suc, doar apa. Si, in plus la ceea ce faci zilnic, adauga 30 de minute ed sport (dans in casa, abdomene, genoflexiuni sau pur si simplu mers alert). vei avea rezultate, daca ai grija sa nu incalci regulile.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu ce vârstă, greutate ai și ce activități zilnice desfășori?
O alimentație bogată în fructe și legume proaspete, multă mișcare (practicarea unui sport cu regularitate) te pot echilibra cu greutatea.
Poți cere sfaturi și medicului de familie. Nu există diete minune care să te ajute să slăbești ca ulterior să revii la vechile obiceiuri.
Toată viața trebuie să ai grijă ce mănânci, cât mănânci, interval de timp, starea de sănătate, medicație, etc.
Secretul nu în dietă constă ci în învățarea de a mânca.
Mănânci ca să trăiești nu trăiești să mănânci. Alimentele grele cu conținut ridicat de calorii sunt indicate de consumat dimineața, seara cina trebuie să fie cât mai săracă în calorii. Interzis cu desăvârșire înfometarea.
Uite aici o listă cu alimentele și caloriile și în funcție de ele vei învăța cum să le consumi: http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| Afdsa a răspuns:

Buna, sfatul meu este sa renunti la :produsele de patiserie, sandwichurile, dulciurile, chipsurile si la unele mancaruri gatite.Incearca sa tii un anumit regim.Mananca mai multe fructe si legume, iti poti prepara zilnic un bol cu o salata de fructe in locul dulciurilor.Incearca sa faci sport, macar 30 de minute pe zi, pentru a mentine corpul sanatos. Daca stai toata ziua la calculator si la televizor si bineinteles cu ceva de "rontait"langa tine, nu vei scapa de surplusul de grasime din organism.Mananca multe mere, in special cele verzi.Bea cat mai multe ceaiuri verzi, si consuma cat mai multe lichide. Te poti duce si singura la nutritionist, daca ai o anumita varsta bineinteles...Straduieste-te si tu putin, ca nu se face totul stand degeaba straight face. In fine. sper ca ai inteles mesajul meu happy. Bafta, nu uita, fa sport, si mananca sanatos! ^.^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! am numai 14 ani dar multa lume imi spue ca am caalitati de nutritionist.Asta nu este asa de important aici important este cazul tau. Sfaul meu este urmatorul in primul rand renunta la produsele gen patiseria. Evita painea consuma paine neagra este foarte buna.De exemplu la scoala poti sa-ti pui doua sandwiciuri cu paine neagra si branza este foarte bun si sanatos.Deasemenea fiecare masa din zi este foarte importanta asa ca iti scriu aici un mic mod de a evita regimul de viata Rau pe care il duci in viata de zi cu zi: Dimineata cereale integrale de porumb, Cam pe la ora 12 un iaurt slab mi se pare ca este ceva de la Danone ieftin si chiar bun, SA NU UITI sa mananci supa in fiecare zi si apoi poti sa mananci carne dar este foarte important ca, carnea sa fie facuta la gratar (incearca pe cat posibil sa eviti mancarea in ulei) cat despre sucuri chipsuri si celelalte as spune sa fie un capitol incheiat in viata ta ar trebui sa le inlocuiesti de exemplu cu apa minerala, un mar etc...SI CEL MAI IMPORTANT SEARA DUPA ORA 19-19:30 NU MAI MANCA NIMIC! in afara de salata si normal sa Bei apa big grin pana atunci sper sa iti fie de folos ceea ce ti-am scris cat despre nutritionist scrie pe Google:Nutritionist online cred ca o sa gasesti...

Mult noroc si normal ''Sanatatea e pe primul loc''winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze daca am scris ce a scris si Brigaela nu am citit tote comentarile big grin happy