| ღAnonimღ a întrebat:

Cum sa scap cat mai rapid posibil de herpes? S-a extins mult ca nu l-am tratat. Va rog ajutati-ma si promit fundita si vot. Multumesc mult! Pupici!
Categorie:sanatate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pune pe el tinctură de propolis, vindecarea va fi mai scurtă și fără urme. Te va pișca un pic dar va ceda repede senzația, să nu te sperii.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| crissu_9850 a răspuns:

Sh eu am avut o rana la buza.si mi-a recomandat doctorul de fam sa folosesc bicarbonat de sodiu, ori de cate ori am infectii...sau chiar si herpes.il poti cumpara de la farmacii cu 4-5 lei un plictongue fundita?big grin

| Agutzzza a răspuns:

Bunakiss
Iti zic un secret:daca simti ca iti apare herpes date cu acetona si nu o sa iti mai apara[100%adevarat, am incercat si eu]
Pentru a preveni infectarea sau reinfectarea cu virusul herpetic, nu trebuie sa folosim aceleasi pahare sau tacamuri utilizate de persoanele infectate, nu sarutati persoane care au herpes, schimbati periuta de dinti dupa ce herpesul a disparut, pentru a preveni reinfectarea.
* Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
* Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
* Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
* Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
* Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
* Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
* Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
* Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
* Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.
Herpes sau bube dulci (produs de un virus - Herpers Simplex; majoritatea suntem purtatorii lui) - Actioneaza in anumite conditii: vant, stres, soare, frig, raceala, stari febrile. Atunci se trezeste si incepe sa circule. inainteaza de-a lungul fibrei nervoase pana ajunge la suprafata pielii, la limita dintre mucoasa buzei si epiderma. Devine activ si pielea se inroseste. Vitamine necesare: A, E.

� Spalati-va bine si stergeti-va fata.
� Se mananca mere, lactate, cartofi, drojdie de bere, comprese cu suc de mar
si ulei de masline, in parti egale. Acestea contin lyzina, substanta care
franeaza dezvoltarea virusului. Se renunta la ciocolata, mazare, nuci,
bere, pentru ca ele contin arginina, care provoaca inmultirea virusului.
Luati vitamina B sau mancati mult ficat, verdeturi si branzeturi, 20-30 g
tarate de grau. Feriti-va de vant si soare. Renuntati la grasimi, care grabesc
aparitia eruptiei. Nu se fumeaza.

� Ceai: brusture, lipan (decoct din 4 linguri de radacini la 300 ml apa -
tamponari); decoct cu 100 g radacini de iarba-mare (oman), maruntita/11
apa; musetel; nuc (macerat 12 h, 2 linguri frunze maruntite la 500 g
apa - tamponari); decoct din frunze de frag (5g/300 ml apa - extern). Se
beau 2 cani/zi ceai de patlagina; decoct din coaja de mar (15 g/300 ml
apa - se fierb 5 min.).
� Tamponaj al regiunii cu tinctura si unguent de propolis (20 g propolis la
100 g vaselina) sau roinita; bitter suedez; suc de portocale aplicat local;
felii de mar.
� Se aplica frunze proaspete strivite sau decoct cu 100 g radacina uscata de
roinita - spalari, tamponaje.

� Alifia de roinita se prepara (ca si cea de galbenele) astfel: 2 pumni de
planta proaspata se incalzesc cu osanza de porc, se racesc, se reincalzesc
pe aburi, se strecoara. Roinita intarzie recidivarea herpesului in proportie
de 70%. inainte de aparitie se aplica gheata, apoi local suc de varza, rosie,
gulie, portocale, ceai de roinita (2 linguri/cana).
� De 4-5 ori/zi, aplicati pe suprafata vatamata un cub de gheata, timp de
10 min. Prin aceasta se micsoreaza procesul de infectie.
� incercati sa nu atingeti herpesul. El poate actiona si in alte locuri, cum
sunt ochii sau organele genitale.

� Se tamponeaza zona herpesului cu sulfat de Zn dizolvat in apa (0, 025%);
aceasta solutie scurteaza timpul infectiei si blocheaza inmultirea virusului.
� Se pot aplica alcool, fenoli sau camfor (mai bine tinctura de propolis sau
bitter suedez), care usuca zona si o dezinfecteaza. Apoi se aplica un
unguent, cum ar fi alifia de propolis sau galbenele care sa localizeze zona
infectiei si sa nu ii mai permita extinderea.

� Dupa vindecare, dezinfectati sau aruncati periuta de dinti care are microbi.
� Unguent cu echinacea (produs la �Plantextract" Cluj-Napoca).
� Herpes de toate tipurile: de cornee, genital etc., se rezolva cu ulei de
catina si tinctura de propolis.
� Declansatori pot fi anumite elemente (coloranti, conservanti) sau poate
aparea ca reactie la sentimente de manie asociate cu teama de a ceda
impulsurilor starnite de acestea {Puterea lunii - J. Paungger, Th. Poppe).
� Terapia culorilor si acupunctura pot ajuta.

Sper ca te-am ajutatkiss
funditapuppy dog eyes?

| Coriine a răspuns:

Buna.Herpes`ul, daca este langa buzele gurii, dispare daca dai cu aproape orice cema. Mai demult am dat si cu crema de dinti, iar doua zi a trecut. Principalul este sa se "unga" pielea (sa nu fie uscat), dupa acea anticorpii organismului isi fac efectul.
Dar si tinctura de propolis este uimitoare:X,eu cu ea scap.
Mamei mele, ii trec extrem de repede cu plasturii aceia Compeedbig grin.
Pa, pa!