| anonim_4396 a întrebat:

Cum să scap de agresivitate? Când mă enervez tare pe cineva, îmi vine să îl lovesc. Nu fac asta, pentru că mă gândesc la consecințe, dar nu e bine să te gândești la acest lucru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Esti baiat, testosteronul isi spune cuvântul, genetic asa esti construit, sa fii vanator, sa tai lemnele de foc si sa poti apara familia de eventuali neaveniți.
Acum, odata cu evolutia a aparut si gestionarea reactiilor, insa instinctul este tot acolo.
Suntem civilizați acum, avem reguli sociale, dar gandurile nu le putem controla.
Putem insa avea discernamant asupra faptelor noastre.
Respiri adanc ca sa oxigenezi creierul si te calmezi.
happy

| Mindfulness a răspuns:

laughing agresivitatea o ai ca nu ai iubita și că te simți frustrat că alții au. Nu știm de ce, poate fi și în cadrul tulburării antisociale sau bipolare sau a unei alte tulburări psihice. Și eu sunt la fel, e ceva nativ.

| anonim_4396 explică (pentru Mindfulness):

Nu cred că e din cauză că nu am iubită. Niciodată nu prea m-au interesat relațiile.

| Mindfulness a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt mai nebun decât tine stai liniștithee hee mult mai agresiv, chiar violent! Eu sunt așa din cauza părinților. La paza când lucram veneau colegii mei de frica cu agenții de securitate sa nu ii bat, știau că nu sunt întreg la cap! Eram înainte așa când nu aveam anxietate, eram extrem de periculos! Anxietatea asta mi-a distrus viața dar m-a și cumințit și civilizat.

| Mindfulness a răspuns:

Mereu in viață o să cunoști și să îți apară în cale multi oameni răi, nu ai cum sa ii eviți! In viață o sa dai mereu de oameni buni și oameni răi, pe cei răi nu o să poți să îi schimbi sau sa ai așteptări că se vor schimba vreodată, ei sunt răi cu toata lumea nu doar cu tine, nu au ceva personal cu tine. Unii sunt damblagiti psihic mai rău decât îți imaginezi și de aia își varsă frustrările pe toți pe care îi întâlnesc.

| anonim_4396 explică (pentru Mindfulness):

Eu nu vreau să schimb pe nimeni, vreau să mă schimb pe mine puțin. Ești foarte inteligent, cunoști multe lucruri. Felicitări!

| Mindfulness a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt inteligent dar din păcate sunt și nebun! Mulțumesc pentru aprecieri! Și tu dai răspunsuri smart pe TPU.

| 1onur a răspuns:

Devi opusul râului alergi după bine.in orice privință ori cât rău ți s-ar face ori cât de multă rău și dușmânie răutate cruzime nedreptate ai vedea ți s-ar face de la ori și cine și ori ce om. Chiar și când ai dreptate tot pe mâna lui Dumnezeu lasăi nici ei nu sânt de vina că îți face rău nici ei nu-și dai seama că face rău ei nu s-au apropiat de Dumnezeu nul caută pe Dumnezeu de asta zace dușmănie lăcomie prostie răutatea in oamenii îl resping pe Dumnezeu îl subestimează pe Dumnezeu îl i-au în râs pe Dumnezeu nu-și dau seama nu știu ce fac daca ar ști n-ar mai face rău ar ști că Dumnezeu le dorește tot ce este mai bine pentru ei dar ei fugă de Dumnezeu pentru mulți din ei sânt conștienți că dacă aleg calea lui Dumnezeu nu-și vor mai putea vinde sufletul nu-și vor mai putea vinde trupul și corpul vor trebui sa muncească cinstiți să-și câștige pâinea cinstită să facă bine nu rău de asta fugim de Dumnezeu de asta îl respingem pe Dumnezeu pentru ca nu vom mai putea alerga după bani faimă validare obsesia de validare putere superioritate ei sânt conștienți că dată ce au început să-l urmeze pe Dumnezeu nu trebuie să-și mi-a bată joc de trupul corpul și sufletul lor de asta nu le convine multora De Dumnezeu ne asta fug de el toți nu-și vor binele nu vor binele lui Dumnezeu ei vor sa fie bat jocoriți se lasă folosiți se vând își vând sufletul de asta când a venit fiul tatălui Nostru Isus Hristos a fost răstignit pentru că omul fără frică de Dumnezeu nu-i convine Adevărul nu vrea să vadă Adevărul nu vrea sa știe Adevărul vrea sa zacă in minciună pentru le este mai ușor au impresia că miciuna și falsitate le va fi de folos Nae nu-și dau seama că ei sânt folosiți și nu le este de folos nimic.

Omul care îl respinge pe Dumnezeu se respinge pe el însuși omul care fuge de Dumnezeu fuge de el însuși omul care îl hulește și bat jocorește pe Dumnezeu îi folosește numele lui Dumnezeu in folosul său murdar in scopul său murdar omul care rade de Dumnezeu și-l subestimează nu are habar ce rău își face singur nu are habar acel om cât de mult rău își face singur

El de când a pășit pe pământul ăsta Isus a fost cel mai ne suferit de oamenii fiindcă doar cu prezența lui dovedea Adevărul el fiind însuși Adevărul dar omul fără frică de Dumnezeu și fără credință Adevărată cu Adevărat in Dumnezeu la huidui l-au bătut l-au judecat l-au bat jocorit au ras de el l-au subestimat el a tacut na judecat pe nimeni și la ultima ce a spus? Tată iartă nu știu ce fac. și acum? Mai putem avea aceași scuză ai după cel l-am pus pe cruce nu știm ce facem? Nu știm ce facem? Nu suntem conștienți de facem? Noi știm ce facem foarte bine da nu facem bine.