| roxyka a întrebat:

Cum sa scapi de vergeturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovem3 a răspuns:

Vergeturile sunt leziuni liniare ale pielii, cu aspect alb-sidefiu pana la roz-violaceu, care apar odata cu deteriorarea fibrelor elastice ale pielii. Daca te ingrasi sau slabesti bruscpielea este intinsa peste limita pe care o suporta in mod natural si apar vergeturile.Ca sa scapi de ele cele mai la indemana solutii dupa cum cred ca sti sunt cremele si lotiunile impotriva vergeturilor.Nu te lasa descurajata daca nu vezi rezultate imediate! Ca sa aiba efect, trebuie sa le folosesti constant o perioada indelungata. Eu stiam ca, cremele cu vitamina A, C si E ajuta la prevenirea vergeturilor. Si, cum sa previi e mai usor decat sa tratezi, incearca sa folosesti zilnic lotiuni cu vitamine. Acum daca vrei sa scapi definitiv de ele.alte variante de indepartare a vergeturilor, mai rapide, dar si mai costisitoare, sunt operatiile estetice, sau tratamentele cu laser (atunci candvergeturile au aparut de curand). De asemenea, razele ultra-violete si ultra-sunetele ajuta intr-o oarecare masura la grabirea procesului de refacere a tesutului. Inca ceva: asa cum se spune, timpul vindeca orice! Daca nu te grabesti prea tare sa scapi de vergeturi, in timp, vor disparea de la sine. insa asta se va intampla abia pe la 40 – 50 de ani!

Dar daca tu crezi ca aparitia vergeturilor ti-a dat viata peste cap, poti incerca sa le schimbi culoarea prin pigmentare, intr-o nuanta asemanatoare cu cea a pielii. aaaa sau iti mai poti face un pic tatuaj acolo unde ai vergeturi si nu se mai vadbig grinCam atata stiu sper ca ti-am fost de folos!

4 răspunsuri:
| Meli a răspuns:

Bun! Odata aparute vergeturile nu-ti mai dispar din pacate. Dar poti preveni aparitia altor vergeturi folosind creme pentru vergeturi.Sunt destul de bune cele de la plafar pe baza de plante. Exista si tratamente scumpe pentru estomparea vergeturilor: interventia chirurgicala, tratamentul cu laser, ultrasunetele, creme de la diferiti comercianti de renume, dar cred ca niciunul nu ofera garantii.
Sper ca te-am ajutat! :* Sper sa scapi de ele! big grin

| foxi a răspuns:

Sunt sexi, de ce sa scapi de ele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le acoperi cu multe, multe funde.

| xxluvpuppyxx a răspuns:

Exista niste creme... du-te la farmacie si intreaba si aplic-o in zona respectiva; funda?batting eyelashes