| Alinnnnnna a întrebat:

Cum sa slabesc 5 kg intr-o luna? e urgent
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Insanity Deluxe Edition

2 ore zilnic are ghid nutritie, e foarte bun, in primele zile faci febra de muschi dar apoi trece

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Am raspuns de atatea ori la o astfel de intrebare, incat, ce mai conteaza o data! In primul rand 5kg sa slabesti intr-o luna,este prea mult si prea solicitant pentru organism. Coincluzionezbig grinIMINEATA=lapte degresat cu cereale integrale fara zahar(grau,porumb,orz,ovaz),iaurt degresat cu cereale+ fructe taiate cubulete,ou fiert moale,o felie paine integrala cu tarate si seminte cu sunca Praga,de pui,de curcan,ceaiuri(tei,sunatoare,fructe padure)cu zeama lamaie,putina,branza vaci degresata+marar sau patrunjel verde, cu legume(ceapa verde,ridichi,ardei gras,castravete),Pranz=supe legume pasate,ciorbe legume sau chiar acrite cu bors putina nefiert,gratar sau fiert pui,curca,fara pielita,peste cu legume fierte(pastai,mazare,morcov,telina,ciuperci,spanac,urzici,dar fara cartof) sau salate amestecate(morcov+telina radacina+mar,varza+patrunjel verde,rosii+castravete+ceapa,sfecla rosie+hrean,salata verde+ceapa+castravete, ardei copti etc toate stropite cu otet de mere cu miere). Seara salate cu carne pui, peste din conserva cu ulei(sardine, macrou). Intre mesele principale, la 2-3 ore,fructe(mere,pere,prune,pepene,fructe padure,capsuni,porocale,grepfruit,ananas, struguri si banane nu multe). Ceaiuri de tei, sunatoare fructe padure, echinaceea, cate 1-2 l/zi si chiar ceai verde, infuzie, 2 cani de 200g/zi,neindulcit si cu zeama lamaie putina. Miscare=alergare usoara,mers alert, coarda, aerobic, bicicleta, macar 30min de doua ori pe zi. NU= mezeluri,inghetata,unt(poate f putin),piureuri din legume(nu cartof,decat copt in coaja),sucuri din cutii sau peturi,grasimi animale, prajituri, fainoase, zahar, chiar si miere f putina.

| NnDWtf a răspuns:

Nu e bine sa slabesti 5kg intr-o luna. Iti strici metabolismul.

| SimonaQs a răspuns:

Foarte foarte mult sport.Nu manca dupa ora 6 seara, si regleazati alimentatia putin si des.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SimonaQs):

Ce treaba are ora 6 seara?

| SimonaQs a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai daca te gandesti asa alimentele nu se digera asa repede... Si de la 6 in sus nu cred ca mai faci tu sport si cand dormi normal ca se depune... :d

| Cosmin86 a răspuns (pentru SimonaQs):

Te culci la ora 6? sau la 7 cumva?

| SimonaQs a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai chef de misto? Daca imi e somn da ma culc dar nu am cu cine laughing) Tu faci tot ce te taie pe tine capul asa ca GOOD LUCK happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru SimonaQs):

Nu, incercam doar sa-ti arat prostia pe care o spui

"nu manca dupa ora 6" = PROSTIA din popor. ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, NU CONTEAZA ORA

dar tu, ca o pitipoanca proasta si buzata ( cu pozele tale PENIBILE de duck-face ), ce sa stii

pierd vremea cu o pitipoanca proasta

| RisenAngel a răspuns:

Fara dulciuri si paine si 6 mese pe zi bazate pe legume si fructe, multa apa si aerobic.

| printesa16 a răspuns:

Iti recomand o dieta. Dieta cu banane si lapte este o dieta foarte rapida si dureaza intre 3 si 4 zile, in functie de rezultatele pe care doresti sa le obtii. Aceasta dieta a fost creata in 1934 de catre doctorul Geroge Harrop, care considera ca o dieta simpla, bazata numai pe banane si lapte este o varianta sanatosa de a consuma foarte putine calorii si, in acelasi timp, de a obtine senzatia de satietate.

Dieta cu banane si lapte a avut multe variante de-a lungul ultimelor 8 decenii, insa cea mai populara consta in a manca doua sau trei banane cu o cana de lapte degresat de cel putin trei ori pe zi. Poti sa le mananci disociat sau poti alege sa iti faci smoothie-uri din lapte cu banane si sa adaugi si un varf de scortisoara. In plus, de-a lungul acestei diete trebuie sa bei foarte multa apa, deoarece bananele pot duce la constipatie.

Efectele dietei cu banane si lapte sunt extrem de rapide, dar vei pierde nu doar din masa de grasime ci si din cea musculara. Motivul caruia i se datoreaza eficacitatea dietei este aportul de calorii extrem de scazut. Astfel, dieta propune un meniu caloric de mai putin de 1000 de calorii, in functie de numarul de banane mancate. De exemplu, o banana de dimensiuni medii are maxim 100 de calorii, pe cand o cana de lapte degresat contine 80 de calorii. In concluzie, daca mananci 6 banane si bei 3 cani de lapte, vei avea un aport de aproximativ 900 de calorii. De aici provine si scaderea dramatica in greutate.

| pietrean a răspuns (pentru printesa16):

Bananele contin zahar,ingrasa. Dieta doar cu lapte si banane,da peste cap tot organismul, il priveaza de vitamine, minerale si grasimi sanatoase(omega din peste, din seminte), proteine din carne.Cand scazi "dramatic" organismul isi ia ce ii trebuie sa functioneze din muschi,te poti desidrata,sufere pielea tenul, cgreierul, inima, obosesti repede, somnolenta...