cami
| cami a întrebat:

Cum sa te feresti de cancerul de col uterin? Ce masuri de prevenire trebuie luate? ( excluzand vaccinul ) Si inca ceva. Stiati ca la fiecare 2 min, in lume, o femeie moare ce cancer de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa nu-ti incepi viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate si sa nu contactezi HPV. Asta inseamna ca e bine ca de-a lungul vietii sa intretii relatii sexuale neprotejate cu cat mai putini parteneri, preferabil doar cu unul si acela dupa ce a facut fenotipare HPV si stii cu certitudine ca nu e infectat. De asemenea, trebuie sa faci un test Papanicolau anual daca nu ai HPV si la 6 luni daca ai HPV sau ti-ai inceput viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate.
Peste 98% din cazrile de cancer de col uterin sunt provocate de infectia cu HPV, asadar eviti infectia, eviti cancerul.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu conteaza sa nu-ti incepi viata sexuala prea devreme, sa nu contractezi ITS-uri, sa nu ai un numar prea mare de parteneri sexuali, dar factorul genetic (daca exista) are un rol important. E indicat sa-ti faci regulat (in functie de varsta) testul Papanicolau.
Cancerul de col depistat in fazele initiale este complet tratabil. Nu te speria.

| gicu a răspuns:

Trebuie sa te feresti de oamenii cu boli mari sau gripe