| Roberta00 a întrebat:

Cum scap de candida de pe limba sau chestia aia alba?
Din ce cauza se face?

va rog ziceti-mi! Cel mai bun raspuns are fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Daca este candida trebuie sa iei Nistatina(un antifungic) recomandat ar fi sfaramarea medicamentului in gura inainte de a-l inghiti, pentru contactul cat mai indelungat cu leziunile de la nivel bucal.Tratamentul insa trebuie prescris de medic mai ales daca e posibil sa fii insarcinata sau vrei un copil pentru a nu exista riscuri.Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă un medic, o analiză a salivei, un exudat faringian, etc. pentru un diagnostic diferenţial şi tratament.
Candida (este o ciupercă de care nu vei scăpa uşor) apare în urma unui contact sexual neprotejat cu cineva deja contaminat (sex vaginal sau oral), administrarea de antibiotic timp îndelungat, igienă precară, etc.
Apropo, cum vei ştii care este cel mai bun răspuns dacă nu ai cunoştinţe despre această afecţiune?
Pa, pa.

| iuliana_5977 a răspuns:

Buna! Candida poate aparea si din cauza consumului unor produse derivate din lactate. De obicei se fac badijonari locale cu glicerina boraxata, dar cel mai bine ai apela la un medic, e cel mai indicat. Sanatate!