| KeopsJr a întrebat:

Cum scap de cosuri?

Sunt singurul baiat din clasa care mai are cosuri pe fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Si eu am, insa de cand am urmat un program nu mai am multe si chiar incep sa-mi dispara.

1.Rareste cat mai mult dulciurile si zaharul, o data pe saptamna ai voie sa mananci, insa daca te poti abtine de la ele este mult mai bine.

2. Urmareste sa vezi daca ai alergie cumva la lactate. Posibil sa fie de la ele.

3.Cat mai multa apa.

4.Curatenia fetei conteaza.In fiecare dimineata si seara spalate pe fata. Poti cumpara crema Effaclar duo plus din farmacie si gel special de fata pentru cosuri.Eu am vazut o deosebire foarte mare si a dat rezultate.Succes

8 răspunsuri:
| nda a răspuns:

Mananci mai sanatos, bei apa nu suc, te speli mai des pe fata cu sapun antibacterian...mergi la dermatolog sa-ti dea o crema pentru acneea pe care o ai tu.

| beebo a răspuns:

Te duci la dermatolog sa vada care e cauza si iti va pescrie ceva in functie de diagnostic. Nu e nimic miraculos care face cosurile sa dispara peste noapte!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Apa calda si sapun! Spalat de 2 ori pe zi, in special imediat cum intri in casa, dupa ce te-ai intors de la joaca sau sport, cand fata este incarcata de transpiratie, praf si impuritati, pentru ca acelea se depun in porii tenului, astupandu-i si infectandu-i, in final creeand cosurile.

| curiosul122 a răspuns:

Du-te la medic sau foloseste creme.

| NCristian a răspuns:

Cu timpul se vor duce. Mănâncă mai sănătos și bea apă plată nu sucuri

| Adry05 a răspuns:

Ca alimentatie fereste-te de zahar/dulciuri si lactate. In rest mergi la dermatolog sa-ti dea tratament

| NLS a răspuns:

In general un dermatolog cu multa experienta te poate vindeca.
Insa nu e si cazul meu.
Am fost la 4 dermatologi buni (Cluj, Timisoara, si ultima data in Germania) si nu au gasit un tratament care sa functioneze definitiv.
Am facut inclusiv cateva plase de antibiotice, cat despre creme, geluri si solutii, am incercat multe, majoritatea ce au aparut in Romania pe piata (Clearasil, Skinoren, Zynerit, sapun cu sulf, sapun cu zinc, solutii pentru reducerea sebumului, caci am zone cu ten gras, masti, folosit prosop personal si o singura data, apa de mare, etc).
Fiecare organism e diferit.
E adevarat ca unele dintre cele prezentate mai sus m-au ajutat sa nu mai am cosuri constant pe fata
(mai bine spus m-am vindecat complet, a ramas doar tenul cu aspect de coaja de portocala si in functie de regimul alimentar mai iese cate un cos, doua, razlet. insa e de mii de ori mai bine decat prin liceu), insa cele de pe spate au ramas, si sunt toate la locul lor.

Ce am observat, urmand un regim alimentar cu continut foarte redus de grasimi, prajeli si dulciuri, si cosurile se reduc (insa nu in totalitate).

Mergi la un dermatolog (iti va prescrie antibiotice daca e necesar) si incearca in acelasi timp sa mananci sanatos, ai grija la igiena..., e tot ce as recomanda.