| Gabi1999 a întrebat:

Cum scap de durerea de masea? Ma doare foarte tare... am nevoie URGENT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| FallingRain a răspuns:

Daca te doare foarte foarte tare singura solutie poate fi sa o scoti sau sa iti pui o plomba, dar asta poti decide doar la un dentist. Totusi, pana ajungi la dentist, poti lua un algocalmin in caz ca ai prin casa, ca la farmacie nu se mai da decat pe reteta, daca nu, poti sa iti cumperi un nurofen, costa cam 2 lei o pastila, dar nu cumpara nurofen pentru durere, ia din ala pentru raceala si gripa, ca te ajuta cu durerea mult mai mult.

| futuredoctor a răspuns:

1. iei un alagezic de tipul Algocalim sau Quarellin, dupa care te duci la stomatolog sa vezi cauza durerii;
2. pe moment, e posibil sa amelioreze durerea un cub de gheata pus maseaua care doare.

| Gabi1999 explică (pentru FallingRain):

Am luat Ibalgin Forte, Algocalmin fiola si Aulin si tot nu m.a lasat

| zahy a răspuns:

Apa cu sare.
sau produse de la farmacie.
sau cu concentrare adresata treceri dureri.

my blog http://dezvolta-gandirea.blogspot.it/p/creier-si-putere.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| cristinna23 a răspuns:

Mergi la dentist, dar pana atunci ia Nurofen, este mai eficient decat alte tipuri de pastile contra durerii.
Acum vreo doua saptamani dentistul mi-a recomandat sa iau Nurofen, acesta fiind mai bun pentru dureri decat Algocalmin si m-am simtit mai bine pana la urmatorul consult.

| secretlove2014 a răspuns (pentru Gabi1999):

Inseamna ca s a infectat, i a ceva pentru infectii dentare, ca alfel se agraveaza si mai tare ba chiar se poate umfla fata in partea unde i maseaua, in caz de infectie nici dentisul nu ti face nimic pana nu iei tratament pentru infectie