| ade2998 a întrebat:

Cum scap de obezitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Consulta un medic. Doar el iti poate da sfaturile potrivite. Nu toata lumea are organismul la fel si degeaba ceri sfaturi aici, ca s-ar putea sa nu-ti foloseasca. Si majoritatea iti spun sa mananci mai putin, dar e cam greu cand stomacul iti e obisnuit cu multa mancare. Trebuie s-o iei treptat.

10 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

In primul rand mancand mai putin; tinand un jurnal a ce mananci, a cata miscare faci. ce e in plus ce e in minus, schimbi cate putin stilul de viata, facand acupcuntura, masaj, luand tratamente cu ceaiuri medicinale, echilibrare emotionala, meditatie... In primul rand mancand cantitativ in conformitate cu cat consumi.
In rest este simplu.

| ade2998 explică:

Am scapat

| Matusha a răspuns:

Daca e obezitate de aport si se incadreaza, conform IMC, in primele 3 stadii, ai nevoie de foarte multa tenacitate si rabdare sa iti schimbi modul de a manca(ce, cat, cand) si vei obtine rezultate cam in 2-3 ani. daca tine de o dereglare hormonala ai totusi nevoie de ajutorul un unui endocrinolog pe langa regim alimentar si sport. totul e sa perseverezi si sa nu te descurajezi. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sport si un regim alimentar adecvat. Si o chestie care poate o stii, cu cat mananci mai putin cu atat ti se micsoreaza stomacul si nu iti mai e asa foame. nu te mai gandi tot timpul la obezitate, te duce cu gandul ma mancare si asa nu ajungi departe. bine poate fi si de la nu stiu ce probleme pe care doar doctorii le pot rezolva. in principiu, incearca primele sfaturi, pana la cel cu doctorii. Succesuri! (sa fie multe)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la sala si fa cat mai mult sport

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancand putin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stop eating like a female pig! laughing

| chironescu a răspuns:

Felicitari!
Pentru mentinere, iti recomand niste aparate care iti calculeaza indicele de masa corporala si te avertizeaza imediat ce dai semne ca o iei din nou pe tarla: http://www.medicalsuport.ro/status-ponderal/

| Loretta a răspuns:

Poti scapa cu Inelul Gastric. Compania ALLERGAN va pune la dispozitie un tratament revolutionar si extraordinar de util pentru persoanele afectate de aceasta boala. El se numeste: LAP-BAND® - este un inel gastric, fiind cel mai evoluat si ajustabil sistem de acest fel aprobat de FDA, acesta putand fi introdus in organism fara a face o interventie chirurgicala propriu-zisa ci doar printr-o laparoscopie. Mai multe detalii:
http://stiri.kappa.ro/......54496.html

| andreyrey619 a răspuns:

Cu multa ambitie si exercitii o poti face! Succes happy