| Bia_6294 a întrebat:

Cum scap de paduchi? crying Am auzit ca cu gazul ar putea merge, dar cum scap de miros crying? Am luat paduchi de la colega mea care a avut in urma cu 2 saptamani si a folosit acceasi metodaa - gazul, dar mirosul i-a intrat in par si nu mai iese. Va rog ajutati-ma crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Crema cu permetrin 1% reprezinta o prima alegere in tratamentul pediculozei datorita faptului ca este sigura si eficacitatea acesteia continua, omorand insectele si ouale lor si dupa ce crema a fost indepartata. Acest produs este disponibil fara prescriptie medicala. http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-sau-paduchi

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! foloseste cu incredere gazul, si un pieaptan des, apoi pune-o pe mama/sora ta sa te ajute sa indeparteze ouale, astfel nu vei scapa de ele, vor muri, dar vor ramane pe firul de par...

| AllinaDaniella a răspuns:

Mirosul de gaz iese din par calmeaza-te. In maxim o saptamana nici nu se mai simte.

| UbexFlo a răspuns:

Eu cand am luat prin clasa a4a de la o colega ma dadeau ai mei cu spray de muste laughing Serios, nu e gluma si mirosul iesea din par.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca sunt la farmacie sampoane speciale happy nu este nevoie sa mai folosesti gaz.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat foarte repede de paduchi si oaule lor.

Mama era tare multumita de produs, ca a scapat de paduchii natural si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul.

Pup happy

| RoxanaStan00 a răspuns:

Foarte eficient acest gel natural impotriva paduchilor si lindinilor de la thursday plantation, il recomand si eu...a avut cineva in familie la mine si a scapat

| iiPucca a răspuns:

Pai te dai cu gaz si te speli pe par in fiecare zi cam o saptamana si se va duce mirosul. cat in privinta oualelor. incearca sa te,, piepteni'' intr'un fel cu ea cu capul aplecat in jos. daca nu preferi gazul ai putea sa te vopsesti ca sa arda sau sa te intinzi des cu placa de par dupa care sa o cureti binebig grin funda?big grin

| michiduta a răspuns:

Poti sa te dai cu gaz pentru ca si eu am avut paduchi si m-am dat cu gaz si am scapat dar cineva tr sa iti curete oualele care ai ramas.si gazul este dupa 2sau 3 spalari.EU MA DAU CU GAZ SI CAND NU AM PADUCHI PT CA IMI CRESTE PARUL DE LA GAZ

| slowmotion20 a răspuns:

Este foarte eficienta in depistarea paduchilor de cap. Aplica orice balsam de par peste un pieptene pentru a-l umezi si piaptana parul in mod normal. Sterge pieptenele cu o batista si verifica daca exista oua sau paduchi. Se mai poate depista si aplicand intre dintii pieptenelui putina vata si periind parul.

Solutii

In cazul unei infestatii cu paduchi de cap este indicata folosirea unui sampon special sau a unei lotiuni, urmand exact instructiunile de utilizare. Cere sfatul unui farmacist asupra tipului de tratament ales.

Deoarece nici un tratament nu este eficient 100% este recomandata repetarea operatiunii dupa 7 zile. Poti efectua verificarea, folosind aceeasi metoda cu pieptenele umed la o saptamana dupa cea de-a doua aplicarea a tratamentului.