| FearFactor a întrebat:

Cum scap de teama de dentist? Mentionez ca in cazul meu teama e putin spus caci mi-e groaza de-a dreptulcrying((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Minty a răspuns:

Stai linistit ca la dentist nimeni nu merge ca-si la film. e normal sa-ti fie frica si cei care zic ca nu le e frica deloc mint. Dar o sa treci peste asta si durerea o sa fie foarte mica si doar putin la inceput. dupa aia o sa zici ca te-ai temut deageaba!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si mie imi era frica inainte de dentist, dar cand mergeam ma gandeam ca eram terminator si ca niste roboti umblau la mine realizand modificari si facand reparatii la mine si nu ma speriam deloc. Acum nu ma mai gandesc la asa ceva doar e chestie rara la varsta care o am sunt obisnuit deja.

| Walker a răspuns:

Am mai explicat la cineva ieri ca mi-am scos nervul de la 2 masele.

Crede-ma ca a fost prima oara cand m-am dus la dentist.insa atunci cand am intrat,(am fost la un cabinet particular si asa iti recomand si tie)iar acel domn mi-a vorbit cu asa blandete, iar toate ustensilele primeau viata de la dansul ca sa zic asa.nu imi mai era frica deloc.Stresant este atunci cand iti sparge prin dinte ca sa ajunga la nerv. te doare doar la urma cand ajunge la el, dar ti-l scoate repede.

numai bine,

| dodonika a răspuns:

Nu stiu ce sa ti spun ca si eu am teama de dentist dar am gasit un dentist la care nu mai am teama lucreaza foarte bine sper sa gasesti si tu unul bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu tremuram pe scaun si nu glumesc. Imi zicea doctorul ca sa ma potolesc ca nu trebuie sa-mi fie firca. Si mai ales ca dentistu de la scoala era si incepator, doctorita de langa mine ii dadea explicati. Vai cand am auzit nu am mai mers de atunci iar apoi am inceput sa merg la dentist real nu la scoala. Bine si ala de la scoal era da mama cand l-am vazut ca era incepator. Si mergeam in fiecare zi si nu mai puteam ca mi-am scos 2 masele. Si mergeam asa tot timpu si acum sunt fericita cand merg la dentist nu mi mai frica. Asa ar trebui sa iti treaca si tie crede-ma. Pe mine ma sfatuit tata ca trebuie sa am curaj desi si lui ii este frica. Si acum merg de placere nu de frica :*

| FearFactor explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile voastre.Am fost la dentist si am nimerit unul fooarte bun.astfel incat nu m-a durut deloc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invinge-ti teama, asta imi spune mama.Si eu am carii si mi-e groaza sa merg.Mama vrea sa ma duc saptamana viitoare si ma ingrozesc.Fa ce trebuie sa fac si eu; sa-mi inving teama.;[

| ccriss a răspuns:

Stai linistit... si mie imi era frica la inceput dar apoi mi-am dat seama ca nu are dc nu doare.mai ales imi era frica sa iau injectie dar apoi dupa ce mi-a dat prima data si am vaz ca nu doare deloc mi frica ca o sa ma doara daca nu imi da