| AvalohAlyn a întrebat:

Cum scapam de depresie? Cum o invingem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TanteMarianne a răspuns:

Poti sa apelezi la medicamente.totusi eu personal nu ti-as recomanda.e pierdere de bani si la un moment dat nu o sa mai poti sa traiesti fara ele(adica daca nu iei o zi o pastila,e riscul sa ai tentative de suicid).
Iti recomand sa gandesti pozitiv,sa vezi chiar si in cele mai rele situatii partea buna,sa te bucuri de putin,sa nu crezi ca esti singurul de pe pamant,exista persoane in situatii asemanatoare poate chiar mai grave,sa iesi pe afara sa te plimbi,sa faci ceva ce iti place,sa nu iei parire altora atat de personal, sa fii iubitor cu restul de jur(pentru ca si ei vor fi), e bine si sa faci sport si sa mananci sanatos, sa dormi destul, incearca lucruri noi(o mancare sau un hobby) si sa vorbesti cu o persoana de incredere despre sentimentele si problemele tale. Poti sa apelezi si la un pshiholog in cel ma rau caz.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a scapa de depresie, prima data trebuie sa schimbi modul tau de viata pesimist.
Cauti prietenia unui grup vesel, glumet, lejer, care iti va distrage atentie de la "problemele" ce te framanta.

Crezi ca numai tu ai probleme? Nici decum! MUlti au probleme ca ale tale.

TOTI avem probleme, dar majoritatea nu le arata lumii, nu le spun in public.
Unii se framanta prea mult (si apare depresia), altora nu le pasa de nimic (si sunt mai fericiti).

Imi aduc aminte de bancul ce cei doi prieteni care au baut impreuna jumatatea unei sticle de bautura.
Pestimistul: "-Vai de noi, deja s-a terminat jumat de sticla"
Optimistul: "-Nu-i nici o problema, inca mai avem un jumat de sticla!"

| Sn4k3 a răspuns:

Un film, doua, motivationale, un scop in viata si aia e, bafta!

| peperonies a răspuns:

Urmand sfaturile doctorului care ne-a diagnosticat cu depresie.

| ș53fan a răspuns:

Su eu sunt in aceeasi situatie! Nu ai vrea sa mai vb si pe whatsapp? Asa poate ar fi mai vn pentru amandoi! Daca vrei cum facem lasi tu mesaj, dar mesaj nu raspuns la raspunsul meu si iti dau numarul pe privat? Vrei?

| viata0delash a răspuns:

Mda, voua va este usor de vorbi, gandeste pozitiv, fa-ti prieteni.
Macar stiti ce e aia depresie. Cum in asa momente sa te gandesti la ceva pozitiv si sa te ocupi cu ceea ce-ti place daca nimic nu-ti place

| Marylen a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa apelezi neaparat la un specialist pentru a analiza exact situatia. In plus poti sa incerci si un supliment alimentar Glisepan, dar repet inainte de toate neaparat trebuie sa mergi la medic.