| Marian00123456 a întrebat:

Cum scapi de acnee? o am de 4 ani, acum am 17.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca zilnic e intrebarea asta de 3-4 ori. DUCETI-VA LA DERMATOLOG!

| Horus35 a răspuns:

Acneea este provocată de o bacterie care se imulteste in momentul in care porii sunt înfundați de sebum și alte celule. Glandele sebacee produc mai mult sebum din cauza activității hormonilor, in special la pubertate. In condiții "optime" bacteria se înmulțește și poate provoca leziuni la nivelul pielii. Stoarcerea coșurilor poate lasă semne permanente pe față. Acneea este bine sa fie tratată și cel mai bun tratament poate fi dat doar de către un dermatolog.