| Axelrunda a întrebat:

Cum scapi de balbaiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TudyCFR a răspuns:

Daca mergi si iei lectii de dictie si incerci si tu sa te corectezi cat mai mult si sa stai calm intr-o conversatie si sa fii sigur pe tine de fiecare data de ceea ce vrei sa spui.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

La logoped.

| Violleta2022 a răspuns:

Exercitii de dictie si de vorbit liber, in fata colegilor, prietenilor.
Un logoped te-ar putea ajuta enorm!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu trebuie sa scapi de ea, mai bine o pui la facut bani-
https://www.facebook.com/bancuri.bune/posts/646788745361319

| CuriousStuff a răspuns:

Te duci la logoped, fara ajutor specializat e putin probabil sa reusesti singur sa scapi de balbaiala.

| Axelrunda explică (pentru CuriousStuff):

Deci ce exact este dictie?

| Andreeaioan115 a răspuns:

E greu, pur si simplu incearca sa nu te balbai.

| Omusinguratic a răspuns:

Exercitii de dictie incearca sa vorbesti cat mai rapid dar sa se inteleaga
Eu cand eram in gimnaziu am avut problema si am inceput sa vorbesc foarte rapid si niste exercitii de dictie vei fii super k

| cristianosm a răspuns:

Prin exercitii de dictie, si eu am avut probleme cu babaiala si am scapat de ea.