| Zanisoara a întrebat:

Cum se calculeaza greutatea in functie de inaltime? Eu stiam ca trebuia sa ai cu 10 km mai putin decat inaltimea, de ex daca ai 1, 60 trebuie sa ai 50 de kg.Depinde si de varsta? De ex un om de 55 de ani ar trebui sa fie mai gras.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| εмiLч97 a răspuns:

Greutatea nu depinde numai de varsta, inaltime si sex, mai depinde si stilul de viata pe care il ai (sedentar, putin activ, activ sau foarte activ) si mai ales conformatia corpului (normal, zvelt sau atletic). Cel mai bun pentru greutate si numarul de calorii e de pe slabute.ro, parerea mea.

| J0B0MAT a răspuns:

Se spune ca ideal ar trebui sa fie asa. Asta nu inseamna ca daca esti mai slab sau mai gras e rau, numai sa nu fi anorexic sau obez. Legat de varsta nu stiu nimic.Important este sa ai un corp sanatos si sa te simti bine atat in interior cat si in exterior.

| FaraNume1245 a răspuns:

Eu stiam ca daca ai 1, 60 trebuie sa ai 60kg ±5. Oricum, important e sa te simti bine.