| LaviniuA a întrebat:

-Cum se compara pastilele anti anxietate cu suplimentele pentru asa ceva?
-Cand simti anxietate, astea au ceva efect imediat? Trebuie luate mai mult timp sa se simta vreun efect?

Intrebarile sunt adresate persoanelor care au luat ambele variante.
Sanatate anxiosilor happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Acuma revenind la lucruri serioase. Eu folosesc ceai de pojarniță - sunătoare cum îi zici tu - în combinație cu roiniță și frunze de afin și de dud. Fac 2 în 1 pentru ficat gras și scăderea glicemiei. Cocteilul ăsta de ceaiuri mă relaxează și îmi dă o stare de bine. Încearcă și tu. Pojarnița și frunzele de dud mi le trimite soacră-mea de la țară (ceai de pojarniță/sunătoare am luat și de la plafar dar nu se compară cu planta culeasă direct din fâneață), frunze de afin cumpăr din piață (sunt și la cutie la plafar), iar ceai de roiniță de la plafar. Frunzele de dud sunt doar pentru glicemie nu am văzut să aibă la plafar deci le poți elimina.
Sănătate vă doresc.

12 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Bun venit in clubul nostru frate!
Alea chimice de la psihiatru își fac efectul mai ușor în timp ce alea naturale ce le poți lua fără rețetă nu doar că nu își fac efectul dar nici pe termen lung nu simți o îmbunătățire daca anxietatea e strong.
Cele chimice își pot face efectul in 2 săptămâni sau într-o lună sau chiar în 20-30 de minute cum e anxiar sau alprazolam.
Sunt și ceaiuri pentru anxietate cum ar fi: ceaiul de sunătoare,de valeriana,de tei sau de roiniță, dar nu o să te simți mai relaxat, poate după o săptămână la ceaiul de roiniță.
Sunt și vitamine cum e magneziul, vitamina D3, B3, B6 care îți pot ameliora anxietatea, dar tot după 2 săptămâni,chiar luni de zile depinde de organismul tau.
Mai e și Sedatiff PC,pentru anxietate,emoții puternice care își face efectul imediat,dar care trece la fel de ușor.
Pastilele anti-anxietare sunt calmante nu vindeca de regulă anxietățile cronice sub nici o forma,doar tratează,doar îți amorțește mintea în așa mod sa fi funcțional în societate. Suplimentele in schimb sunt slabe,nu prea își fac efectul și nu nu își fac nici repede,dar daca ai carente de magneziu,minerale,calciu,vitamine in organism și le administrezi atunci poți să te vindeci complet de anxietate,dar astea sunt cazuri mai rare. De obicei anxietatea se declanșează de un stres posttraumatic sau un șoc emoțional, trauma psihologica și foarte greu se scăpa de ea, de obicei unii reușesc cu multa psihoterapie, ani de zile nu câteva săptămâni. Procesul este de durata, uneori se ia toată viața tratament anxiolitic daca anxietatea este cronica și recurenta.

| gabicoo a răspuns (pentru Mindfulness):

Cum poți să zici că cele naturiste nu sunt prea eficiente? Românul a inventat cel mai eficient anxiolitic de pe planetă: Țuica de prune - "Ochii lui Dobrin"!winking

| Mindfulness a răspuns (pentru gabicoo):

rolling on the floor ești prea talent pentru secolul asta

| Mindfulness a răspuns (pentru gabicoo):

Am 30 de ani sunt tânăr nu trebuie sa îmi spui " va doresc" mai am de mancat multe pâini ca sa merit să te adresezi așa happy
Îți mulțumesc frumos pentru recomandare, o sa incerc.
Mă mir cum de ai fost serios laughing

| LaviniuA explică (pentru Mindfulness):

A nu... intrebam pentru cainele meu.

Apropo daca ai anxietate si iei medicamentul, cum te simti dupa? Provoaca ceva de genul somnolenta, oboseala, ameteala? Cum ai descrie starea?

Diazepam ai incercat vreodata? Din asta stiu ca mai ia unu...

| Mindfulness a răspuns (pentru LaviniuA):

Am incercat, e puțin mai slab decât xanax. Pe naiba pentru câinele tău, tu ești câinelelaughing
Provoacă primele 2-3 zile apoi e tot mai ok, după 5 zile nu mai ai deloc probleme. Te simți ușurat, mai calm, mai cerebral.
Tu ești fata refuz sa cred că un tip de 55 de ani sau cat ziceai că ai e așa laughing
Daca ești fata ne putem împrieteni, eu nu sunt prost că alții să te judec eu o sa te ajut.
E grav daca ești bărbat și ești așa de fricos la 55 de ani.

| LaviniuA explică (pentru Mindfulness):

Deci la inceput dupa ce iei te simti ca o leguma da?

Stii cate sute de mii de oameni sunt in orasul meu? Milioane. Normal ca am si prieteni.
Bro ce zici tu acolo nu imi place si nici nu imi permite religia. Deci cauta si tu alt fund laughing

| Mindfulness a răspuns (pentru LaviniuA):

Ești pierdut.

| LaviniuA explică (pentru Mindfulness):

Cand eram mic pe mine m-au invatat parintii sa am grija cu cine vb pe TPU.
Mai sunt destia care propun intalniri si ma trezesc pastilata.

| Mindfulness a răspuns (pentru LaviniuA):

Tu suferi de disforie de gen? Și momente când te crezi bărbat și momente când te crezi fata?
"Când eram mic " - aici suna că ești bărbățel
"Mă trezesc pastilata" aici suna că ești fata.
Cred că nici tu nu știi ce ești happy
Tu ai avut niste traume,probabil cu Rromii că am văzut că nu îi înghiți și asociezi orice date cu cel in care ai fost traumatizat sau traumatizata dar nu e așa,nu toți vor să îți facă rău unii o sa te iubească și te acepta așa cum ești! Cu bune cu rele!
Tu suferi de o tulburare de identitate sexuală sau încerci să te protejezi de frica, vrei sa ramai in siguranță, dar așa o să îți pierzi toată tinerețea, o sa îți revii când va fi prea târziu, când nu vei mai arata bine și nu te va mai caută nimeni pentru că i-ai refuzat pe toți.
Tu ești fata tu nu ai 55 de ani sau cat mi-ai zis că ai. Se vede că ai probleme serioase,multi suntem bolnavi pe aici nu ai de ce sa te rușinezi, sau ascunzi. Eu te pot proteja daca ți frica de cineva happy
Părinții te-au învățat inepții, nu poți să stai toată viața ta într-o bula doar că ai frici și traume, o sa înnebunești mai rău! Trebuie sa te forțezi să ieși din zona de confort.
Daca ești fata cu mine poți vorbi multe chestii, daca pot incerc sa ajut.
Ai o mentalitate de acum 250 de ani, trebuie sa te schimbi, nu poți trăi așa.
Poți lua vitamine poți lua multe chestii sa nu te mai simți leguma.

| LaviniuA explică (pentru Mindfulness):

N-am ma nimic. Imi intra autocomplete aiurea cand scriu. N-am nimic cu tine, poti sa fii si tigan.

| Mindfulness a răspuns (pentru LaviniuA):

Ai tu ce ai cu țiganii? laughing
Ești bine?
Eu nu țin nici cu țiganii nici cu românii nici cu o alta nație! m,sunt imparțial, eu țin cu dreptatea! E problema ta cum mă consideri happy

| gabicoo a răspuns (pentru Mindfulness):

Acuma revenind la lucruri serioase. Eu folosesc ceai de pojarniță - sunătoare cum îi zici tu - în combinație cu roiniță și frunze de afin și de dud. Fac 2 în 1 pentru ficat gras și scăderea glicemiei. Cocteilul ăsta de ceaiuri mă relaxează și îmi dă o stare de bine. Încearcă și tu. Pojarnița și frunzele de dud mi le trimite soacră-mea de la țară (ceai de pojarniță/sunătoare am luat și de la plafar dar nu se compară cu planta culeasă direct din fâneață), frunze de afin cumpăr din piață (sunt și la cutie la plafar), iar ceai de roiniță de la plafar. Frunzele de dud sunt doar pentru glicemie nu am văzut să aibă la plafar deci le poți elimina.
Sănătate vă doresc.