| stefan18 a întrebat:

Cum se foloseste Nizoral sampon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jolie_3446 a răspuns:

Depinde pentru ce iti trebuie. Daca e pentru par, cred ca ti-au raspuns mai sus. Mie mi s-a prescris pentru niste pete (depigmentari) pe care le am pe burta si pe spate. Pentru piele se foloseste ca un gel de dus, doar ca trebuie lasat putin pe piele sa actioneze (o data pe saptamana).

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Speli parul de unu sau doua ori pe saptamana timp de vreo patru cinci saptamani dupa care faci ceva pauza un timp.Nu pentru toti acest sampon este si eficient.In plus este si scump si creaza chiar dependenta in sensul ca dupa un timp matreata reapare si trebuie sa-l folosesti din nou. Un produs mai ieftin si eficient este samponul medicinal numit TIS.
Eu personal am scapat de matreata folosind un macerat cu ceapa rosie si otet de mere(este foarte bogat in sulf), cu care tamponezi si frictionezi parul.Pa cuvant si mult succes impotriva matretei.

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Da cu sampon pe par, spala-te bine, lasa-l 5 minute sa actioneze dupa care limpezeste-te. De doua ori aceeasi activitate, la fiecare 3-4 zile.
Anyway, la mine nu a dat rezultate...

| maria a răspuns:

Samponul Nizoral se foloseste pentru spalarea pielii capului si se mentine 3-5 minute inainte de clatire.Il folosesti o data pe zi, timp de 5 zile daca suferi de pityriazis versicolor, si de doua ori pe saptamana, timp 2-4 saptamani daca suferi de dermatita seboreica sau pityriazis capitis (matreata), daca nu stii exact de ce suferi sau nu ai un diagnostic pus, mergi la medicul de familie pentru o consulatie si roaga-l sa iti dea si o trimitere la un specialist in domeniu - la un dermatolog.Succes si perseverenta.Rezultatele bune vin in timp, nu imediat, poti intreba si la plafar ce sampoane poti utiliza, in functie de ce problema ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am mancarimi la nivelul scalpului... asta inseamna ca trebuie sa ma spal in fiecare zi cu el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am cumparat sampon Nizan. are aceeasi compozitie ca si Nizoralul. Si este la 125 de ml. si chiar mai ieftin. 32 de lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a recomandat pentru caderea parului din cauza matretii. Se foloseste zilnic insistand pe scalp, dar trebuie folosita o cantitate mica de sampon (cam cat un bob de mazare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principal, se foloseste daca ai matreata si daca faci coji... e bun dar poate depinde de fiecare in parte...merita incercat

| florina_9797 a răspuns:

CITESTE PROSPECTUL SAU INTREABA LA FARMACIA DE UNDE L-AI CUMPARAT