| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza celulita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Proasta circulatie a limfei, datorata lipsei de exercitiu fizic sau a retentiei de lichid poate duce la acumularea de reziduuri sub piele. Acesta este si motivul pentru care multe femei, desi nu au probleme cu greutatea, au celulita.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Se formeaza atunci cand grasimea se acumuleaza in tesuturi.

| RXN a răspuns:

Celulita se formeaza prin modificarea structurii pielii, prin aparitia unor depuneri de grasime sub piele.Aceste celule de grasime comprima vasele de sange si limfa si impidica eliminarea toxinelor. Celulele grase isi pot mari volumul in urma sedentarismului, turburarilor hormonale, etc.thinking

| madalina2727 a răspuns:

Creste numarul celulelor adipoase, se depun trigligeridele si astfel se formeaza grasimea.

| biancag a răspuns:

Buna MiCuSsA DrAgUtSa, iti pot spune ca - Celulita este definita ca o lipodistrofie localizata, adica consta in depuneri de grasime mai ales in jumatatea inferioara a corpului: abdomen, coapse, solduri, fese. Cercetari recente au aratat ca celulita este produsa atat de modificari ale tesutului gras cat si ale tesutului conjunctiv. Mai exact, apare cand tesutul conjunctiv situat sub tegument si sustinator al grasimii devine slab si deformat. Ca o consecinta grasimea subtegumentara protruzioneaza printre fibrele conjunctive si deformeaza suprafata pielii generand aspectul de "coaja de portocala".

Ca urmare, grasimea nu se mai absoarbe normal in sange si pe de alta parte se incarca din cauza lichidelor in exces. Rezultatul este intinderea fibrelor de tesut conjunctiv. Acest lucru se traduce prin aparitia aspectului de "coaja de portocala" al tegumentului din zonele afectate. Totodata o circulatie sanguina si limfatica deficitara duce la acumularea de toxine in interiorul celulelor grase deoarece unul dintre rolurile sistemului limfatic este de a curata organismul de toxine si deseuri metabolice. Sper ca raspunsul meu te-a putut lamuri. Sa auzim numai de bine.