| BlaBlaAnnie a întrebat:

Cum se iau corect anticonceptionalele? Am o colega care a inceput sa ia Karissa, dar ei nu i-a mai venit ciclul din decembrie...eu stiam ca se iau din prima zi a ciclului menstrual,dar daca ei nu i-a mai venit, cum le poate lua? am sfatuit-o sa mearga la medic sau sa le ia cand vrea ea. Am gresit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Va merge la ginecolog care va exclude o sarcina, apoi ii va da un tratament care sa provoace o menstra falsa si sa-i permita sa inceapa contraceptivele. Daca tu ai sfatuit-o sa le ia cum vrea ea, ai gresit foarte tare si ai comis si o infractiune, fiindca viata ei va fi pusa in pericol si, daca pateste ceva, tu vei raspunde penal pentru instigare la suicid si prescriere de medicamente fara drept de practica medicala (asta daca nu esti medic cu drept de parafa)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se administrează AC fără a fi prescrise de medic!

NU ştiu de ce, dar CRED că mi-am pierdut timpul DEGEABA când ţi-am răspuns la întrebările anterioare - NO offense!

Observ că NU ai "învăţat" nimic şi NU vrei să asculţi!

Oricum, tu vei suporta consecinţele...

Vezi detalii în răspunsurile mele anterioare, la linkul :
http://www.tpu.ro/......-auzit-de/

http://www.tpu.ro/......direct-de/

Toate cele bune.

| BlaBlaAnnie explică (pentru bursuc001):

Nu iau eu, ci o colega. M-a intrebat cum sa le ia. Initial i-am spus sa mearga la medic sau macar sa intrebe pe cineva care se pricepe.Si a insistat ca vrea sa le ia singura, fara sa mearga pentru ca nu mai poate astepta. Atunci i-am zis: hai ia-le cum vrei.

| bursuc001 a răspuns (pentru BlaBlaAnnie):

Sub nici o formă NU trebuie să le ia FĂRĂ să facă un control ginecologic şi să depisteze ce anume cauzează amenoreea!

Restul detaliilor sunt în răspunsurile pe care ţi le-am dat ( ţie ) anterior...

| AlexBpm a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana. Aceste pastile se iau numai dupa ce si cum iti ice medicul!