| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cum se manifesta un om care sufera de DISLEXIE? Si este adevarat ca Robin Wiliams sufera de aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Bolnavii de dislexie au o problema cu retinerea, citirea sau memorarea cuvintelor, nu pot citi cursiv literele sau nu retin simbolurile acestora - este adevarat ca si Robin Williams sufera de aceasta, dar nu este singurul - vezi in ce companie selecta se afla
http://www.popcrunch.com/70-famous-dyslexics-51-70/
Despre dislexie poti afla amanunte la adresa
http://news.softpedia.com/......8041.shtml

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Dislexia implica tulburari de citire.Prin exercitii si o supraveghere adecvata majoritatea copiilor cu astfel de tulburari se recupereaza. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Dis-lexia. Spune si numele:
Este o disfunctionalitate intre un text citit / gandit si cel pronuntat, probleme de exprimare, comportament, etc.
Intr-un cuvant: (aparenta) dezorientare fata de normal.
Un copil cu asemenea problema se va trata de logoped, in caz contrar existand pericolul amplificarii si extinderii simptomelor.