| minime3 a întrebat:

Cum se numesc tulburarile de vedere atunci cand iti provoci singur disfunctia (nu stiu cum sa explic mai bine). Deci dintr-o data iti apare in minte ca ai avea o problema si nu vezi si apoi iti fuge privirea si nu mai poti focaliza (nu te mai poti uita intr-un punct fix ci te uiti asa peste cap). Poate cineva a mai patit, sau daca aveti probleme cu ochii si purtati ochelari poate stiti. Sau de exemplu in aglomeratie, e ca un atac de panica care se rasfarnge asupra vederii. Stiti ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseaman ca esti IPOHONDRU si inventezi boli pe care nu le ai.

| gabicoo a răspuns:

Pe fond psihic nu am mai auzit.

Când îți fug ochii e vorba despre astigmatism sau strabism - boli fie moștenite fie dobândite din cauza telefonului sau al cititului.
Dacă ai un început de astigmatism sau strabism pe fond de oboseală simți cum îți fug ochii.

Soluția: mergi la un oftalmolog.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am avut o perioada atacuri de panica si dupa un atac de panica aveam o stare foarte nasoala cu tot felul de simptome printre care si faptul ca vedeam totul mult mai aproape decat era. Cica termenul se numeste macropie. Desi pare interesant, atunci era foarte scary pentru mine, imi era frica sa stau cu ochii deschisi.
Cat despre ce ai spus tu, se poate sa-ti induci anumite simptome doar gandindu-te la ele dar nu inseamna ca au neaparat un nume

| Mindfulness a răspuns:

Este pe fond psihic sau chiar neurologic! Sigur e de la o problema psihica,sau stai excesiv de mult pe telefon dar tot psihic este! Și eu am ceva asemănător nici nu știu cum să formulez întrebarea sa fie precis cu ce se petrece câteodată; câteodată când sunt foarte stresat și îngîndurat se întâmplă.
Sigur e ceva in stres psihic constant pe care uneori psihicul nu îi mai face față, sau e ceva ce ne depășește complet! Nu e de la vedere, când ai strabism se știe ai mereu ochii "strâmbi", te uiți strâmbi, dar aici e altceva!

| minime3 explică (pentru Mindfulness):

Eu mi-am facut programare la medic, dar sincer nu stiu cum sa ii explic ce am, poate ma va crede ciudata. Simt ca parca e voluntar, ca si cum eu mi-as provoca asta. Chiar sunt in impas. Nu stiu daca va avea cum sa imi dea un tratament sau ceva. Sanatate si sper sa iti fie bine si tie.

| Mindfulness a răspuns (pentru minime3):

Îți dai seama că te va crede ciudata laughing se va gândi daca nu cumva trebuia să ajungi la alt medic sau psiholog laughing
Cred că începe creierul sa ne de-a error 404 happy

| minime3 explică (pentru Mindfulness):

Da, din pacate. Oricum trebuie sa ne tratam, ca daca faci o criza de asta de ochi pe undeva e cam nasol. Ma rog, sper ca totul sa se termine cu bine. Iti doresc multa sanatate! O seara frumoasa! Merci de explicatii!

| Mindfulness a răspuns (pentru minime3):

Nu știu draga mea dar e tare ciudat laughing
Sper sa nu fie semn că va urma vreun AVC fiindcă de la un stres major se poate ajunge la așa ceva, dar nu te gândi la ce spun eu, poate exagerez! Îți doresc și eu multa sănătate happy