| Victoria a întrebat:

Cum se poate slabi mult in scurt timp, dar fara sa tii diete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

O alimentatie echilibrata te ajuta sa slabesti fara sa te infometezi. Poti manca iaurt dietetic 1% grasimi cu cereale integrale, carne de pui fara piele fiarta sau gratar, peste fiert sau gratar, frigarui din piept de pui si legume(rondele de morcovi, ceapa, ardei gras sau gogosari, rondele de rosii...) ciuperci, salata de vinete, spanac, pastari, conopida si brocoli(fierte, cu usturoi), salate cat de multe, salata din ardei copti, conserva din ton maruntit cu salata verde, gogosar, porumb la cutie

18 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Continuare
La salata de ton se acreste putin cu zeama de lamaie. Poti deasemeni consuma alte legume care iti plac, multe fructe, eu rad pe razatoare mere, morcovi, o sfecla rosie mica, le amestec si pot inlocui o masa.Imi pregatesc sucuri din portocale +morcov, mar+portocale, grefe +mar, fac diverse combinatii in care pun si zeama de lamaie dupa gust.(nu consum in nici un caz sucuri din comert), paine consum numai integrala dar putina, branzeturi dietetice.Nu consum nimic prajit in ulei, ulei folosesc doar la salate, pe cat posibil de masline extravirgin si zeama de lamaie.Deasemeni nu consum carne de porc decat la anumite ocazii si atunci la gratar o bucatica slaba, nu consum branzeturi grase, cascaval, branza de burduf, smantana, unt(doar ocazional foarte putin), mezeluri si alte prepatate din carne.Nu se consuma bauturi alcoolice, doar apa plata cu lamaie, ceai verde antiadipos cu ginseng.Si bineinteles multa miscare. Poti slabi in jur de 5 kg pe luna.

| psiholoaga a răspuns:

Iti tai un picior. Altfel, fara dieta si fara sport, cum iti imaginezi ca ai putea realiza asta?!

| psiholoaga a răspuns:

Barbiegirl, imi pare rau daca ai simtit ca nu iti iau in serios intrebarea. Insa, crede-ma, foarte multi oameni vor sa slabeasca FARA niciun efort. Asa se imbogatesc cei care vand super slim si alte produse ce contin amfetamine, ca slabesti FARA efort. De faptul ca te infometezi dar nu iti dai seama sau ca iti privezi corpul de nutrienti nu se mai zice nimic. Degeaba faci sport, daca te indopi cu dulciuri. O ora la sala, la banda de alergat te scapa de MAXIM 200 calorii. Stii ce inseamna asta? O inghetata, o jumatate de ciocolata, o jumatate de paine etc. Daca faci efort pana lesini la sala, iar acasa mananci tot ce iti pica in maini, nu ai cum sa slabesti. Caloriile arse trebuie sa fie mai multe decat cele ingerate. Iar sa nu mananci paine, sa nu mananci dulciuri nu reprezinta o dieta. Reprezinta mancat normal, atent, responsabil, sanatos etc.

| dulc3'maria a răspuns:

Pai... fa exercitii multe(aerobic, pilates, yoga, fitness...)love strucksigur vei vedea diferentalove struck

daniela
| daniela a răspuns:

Fara o nutritie adecvata si fara miscare nu ai sa reusesti niciodata sa slabesti. Nici asa nu ai sigur rezultate si mai mult de atat cu tot felul de pastile poti sa te ingrasi mai mult sau sa iti strici stomacul, ficatul etc.

auran
| auran a răspuns:

Te abtii de la dulce, paine, mancaruri grase si fainoase, bauturi accidulate... si nu mai mananci dupa ora 18 si, nu in ultimul rand sport

| lplostonyou a răspuns:

Operatie chirurgicala, dar costa si e riscanta, deci si eu i-ti propun mult sport, paine integrala (ca aia alba ingrasa) si poate un meniu in totalitate vegetarian.

| Victoria explică:

@psiholoaga: Mi se pare foarte urat din partea ta sa iei peste picior o intrebare serioasa. Si, in caz ca nu ai citit bine, am intrebat cum sa slabesti fara diete, NU si fara sport.

| NomberOne a răspuns:

Fittnes, sport. uneori aceste activitatzi necesita un profesor calificat

| Clutsky a răspuns:

Alergi....alergi....si iar alergi!
Si mananca si fructe (mai ales mere)

| cheloo74 a răspuns:

Uite aici niste metode. Nu le-am inventat eu. Articolul complet aici: http://www.piticigratis.com/? s=cum+sa+slabesti
Metoda 1: Taie-ţi un picior.
Cât slăbeşti:10-20 kg
Durată: Instant.
Garanţie: 100%
Descriere: Se ia ceva destul de ascuţit, preferabil o katana sau un fierăstrau circular şi se taie un picior. Nu uitaţi să faceţi stază înainte, uneori hemoragia arterială e vag fatală, nimic serios…Plus, e un bonus pentru meseria de pirat!
Părţi negative: A nu se folosi această metodă daca ameţiţi de la ţopăit.

Metoda 2: Chimoterapie.
Cât slăbeşti: Cât vrea muşchii tăi
Durată: Câteva luni.
Garanţie: 80%
Descriere. Aţi văzut vreo dată unu’ cu leucemie care să fie gras? Normal că nu! Chimoterapia e aşa de scârboasă că îţi vomiţi şi organele deja moarte de la supradoza de chimicale otrăvitoare. Oricum organele te îngraşă, majoritatea ajută la metabolizarea mâncării, duşmanul suprem de care nu avem nevoie!
Părţi negative. Poţi cheli, da’ nu-i nimic, există peruci! Şi îţi cade şi părul scârbos de pe picioare ca bonus.

Metoda 3: Du-te sub apă!
Cât slăbeşti: Volumul de apă dizlocat
Durată: Instant.
Garanţie: 100%
Descriere: Arhimede a a avut o idee bună dar a aplicat-o prost. Fizică… bleh. Deci, se ia cântarul la subbraţ şi intri cu el sub apă. Îl pui jos, te sui pe el şi MAGIE! Ai slăbit de ai sub 10 kile! Cu cât eşti mai gras la suprafaţă, cu atât eşti mai slab sub apă! Grăsimea e mai uşoară decât apa şi s-ar putea chiar să ai greutate negativă. În cazul ăsta trebuie să îţi legi o piatră de gât ca să te poţi duce la fund.
Părţi negative: După un timp o să vreţi să respiraţi apă. Nu încercaţi! Apa se respiră foarte greu! Recomand perseverenţă şi să vă ţineţi respiraţia câteva mii de ani până evoluţia vă ajunge din urmă şi vă binecuvântează cu branhii.

Metoda 4: Autocanibalism
Cât slăbeşti: Cu cât mănânci mai mult cu atât slăbeşti mai mult! (aproape incredibil)
Durată: Oricât
Garanţie: 100%
Descriere. Ţi-e foame? Mănâncă din tine, de unde vrei! Garantat nu te îngraşi! Ba din contra!
Părţi negative: Sunt anumite părţi ale corpului de unde nu poti să te muşti, cum ar fi obrajii sau urechile, aşa că trebuie să ai grijă să laşi măcar o mână intactă cu care să rupi ce nu poţi să prinzi cu gura.

Mă enervează graşii care se lamentează. "că vaaai ca nu pot să slăbeeeeesc!". Hai ca-ţi vând eu un pont: nu vrei destul. Lasă cipsurile şi bagă craci în parc până transpiri maioneză. E chiar aşa de simplu. Toţi vreţi să slăbiţi fără mişcare. Magie dacă se poate, vă rugaţi la zeul vostru dieta cu grefe şi musli poate poate vă scuteşte de puţin efort fizic. La alergat bastarzilor!

| idanna a răspuns:

Mananci putin cat sa nu iti fie foame nu sa te saturi, multe legume, fructe, carne slaba, fara paste, paine f putina, lichide multe, nu sucuri si bauturi acidulate, nu dulciuri, mers pe jos, urcatul si coboratul scarilor este ideal(stiu o tipa care a slabit asa urcand in fiecare zi de 3 ori scarile pana la etj 10) Daca ai ambitie si vrei cu adevarat sa slabesti vei reusi. Multe persoane se apuca sa tina un regim si pe parcurs nu rezista, asa ca...bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu tii dieta, numai prin sport, altfel degeaba, eu am tinut o dieta si am slabit 8 kg in doua luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. Depinde insa ce inseamna termen scurt. Recomandarea este sa mananci normal (nu ce mananci in mod normal ci ce este recomandat in mod normal) si sa alergi, zilnic, macar 3 kilometri. Dupe pe jos la serviciu sau macar 2-3 statii. Renunta la lift. Exercitii in casa, addomene flotari, in reprize scurte, ca sa nu te epuizezi. Orice slabire, pe baza de dieta, este buna pe termen scurt. Contrar la ce se crede, ai nevoie de proteine, lipide si glucide, doar ca in cantitati normale. Pur si simple trebuie sa consumi mai multa energie decat consumi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca slim and liftwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai grija ce mananci(multe fructe si legume)si sa faci foarte mult sport!happy
Asa sigur vei reusilove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa manaci de multe ori pe zi dar putin si in special seara forte putin. Dar trebuie sa faci si sport asa cred eu ca vei reusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin infometare si sport, asa am slabit eu :pillates [2 ore/zi]si mancand mai putin de 300 de calorii pe zi. dezavantaje: nu am iesit deloc din casa pentru ca imi era frica sa nu lesin, abia puteam sa ma tin pe picioare [dar am gasit vointa sa fac sport], nu am avut menstruatie timp de 3 luni. avantaje: am slabit 10 kg in 2 saptamani si acum, dupa 4 ani, inca ma mentin la o greutate constanta [45 kg]