| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate trata puroiul in gat?
( fara albastru de metil sau injectii sau Zinat ).
Funda!
Daca se poate, ceva natural, siropuri, ciaiuri.
Cat mai repede va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e adevarat, depinde de sensibilitatea fiecaruia. Poti sa faci pneumonie si cu amigdalele in gat, daca e vorba.Stii de ce sunt periculoase amigdalitele pultacee? In general, acestea sunt cauzate de streptococul beta- hemolitic ( asta poti sa vezi daca faci un exudat faringian) care e raspunzator de reumatismul articular acut, de miocardita si glomerulo-nefrita acuta. Mai pe romaneste spus, ataca articulatiile, inima si rinichii, provocand leziuni ireversibile. Dar inca o data spun, ai nevoie de un consult de specialitate la ORL.

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu vei trata veci pururi amigdalita pultacee fara antibiotic. Nu mai e ca pe vremea bunicii, acum microbii sunt de sute de ori mai rezistenti. Daca faci amigdalite repetate, scoate-ti amigdalele.

| anonim_4396 explică (pentru Abh):

Pana acum, mi-a trecut pe Zinat, sau albastru de metil, dar acum nu stiu ce sa mai fac, la fiecare luna am amigdalita, nas infundat si dureri de burta, fara febra sau tuse straight face.
Nu mai stiu ce sa cred sad o data am fost la Ultra Violete...

P.S: Doare daca scoti amigdalele :-ss?

| Constantin_Valentin_2001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doare dar iti spun eu sigur 100%100 ca dupa vei raci la plamani pentru ca galca (2 galci) tine raceala in ea si nu o lasa sa intre in corp iar cand se infecteaza rau apare amigdalita purtacee. si eu am o problema in fiecare an fac amigdalita purtacee de la 9 ani incoace

Abh
| Abh a răspuns:

Amigdalectomia se face sub anestezie generala, nu simti nimic. Vei avea insa o usoara durere in gat dupa ce te trezest, ti se vor administra calmante. Sfatul meu este sa consulti un Orl-ist.

| anonim_4396 explică (pentru Abh):

Dar am auzit ca daca iti scoti amigdalele, o sa te racesti direct la plamani si o sa trebuiasca sa faci injectii T_T

| IMC90 a răspuns:

Cu Klacid...
Nu merge fara antibiotic, daca urmezi un tratament naturist, risti sa nu te vindeci si/sau sa ramai cu sechele pe viata.

| mgtow a răspuns:

Ai ganglioanele inflamate, tine cat de cat ceaiul de musetel dar fara tratament medicamentos nu trece repede.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Numai cu un antibiotic puternic.Iti recomand sa mergi la medicul orl-ist si sa-ti prescrie un antibiotic bun.Nu incerca la farmacie ca precis nu o sa-ti dea ceea ce iti trebuie, numai orlistul va stii ce tratament te vindeca dupa ce se va uita la tine in gat.Ce ai tu acolo in gat se numeste amigdalita pultacee iar fara antibiotic nu vei face absolut nimic. dimpotriva! sanatate

| tenshi261 a răspuns:

Trebuie sa iei neaparat antibiotice ca altfel se poate raspandi infectia...si va fi mai rau

| ankybc a răspuns:

Un tratament babesc: faci gargara dimineata si seara cu apa cu sare ai sa vezi ca pe loc efectul fa 3 zile asa si iti trece are un gust rau sar e mai bine decat cu injectii

| SuhanValentina1989 a răspuns:

Gargare cu apa cu sare, deget in tifon cu bicarbonat de sodiu si mereu sa ai ceva drajeuri pentru gat la indeminca ca sa hidratezi mucaosa, eu folosesc isla si sunt foarte multumita de ele.