| baba a întrebat:

Cum se rezolvă o situaţie conflictuală interioară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| starchewer a răspuns:

Se zice ca modalitatea dizolvarii unui conflict este acela de a il consuma... daca e cazul unui conflict interior este bine sa faci in felul urmator (parerea mea... doar o parere) te duci in fata unei oglinzi, mare ca dimensiune si sa analizezi pb de aproape... uneori si vorbitul de unul singur ajuta... apoi incearca sa t desenezi pe o foaie (nu conteaza artisticul) ci doar sa o faci din memorie... si apoi suprapune aceste 2 metode si incearca sa vezi diferentele si sa le accepti... si apoi vb despre pb ta cu un prieten ...om, caine, pisica, orice t ajuta sa te racoresti... (daca ai nevoie de orice lasa-mi un mesaj ceva ) numa bine

4 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Interioara in ce? In firma, in casa, in sine?

Bula
| Bula a răspuns:

La masa de discutii. In loc de cearta, fiecae sa puna pe hartie ce-l doare si ce rezolvare vede.

| LoryM22 a răspuns:

Iti recomand sa te duci la un psiholog, se poate agrava, si mie mi-a fost teaman inainte aveam temeri si mereu imi aduceam aminte de imagini neplacute din trecut care imi afectau prezentul si mi-a dat niste medicamente sa dorm bine si sa nu ma cred vinovata.

| baba explică:

@assiris: intrerioară însemnând cu sine.
@lorely: eu încă sper şi cred că există o altă cale în afară de mersul la psiholog. Cât despre medicamente, nu prea sunt de acord cu repararea sufletului prin administrarea unor pilule ce îţi sporesc în mod artificial producţia de hormoni ai fericirii.
Nu pot să cred că suntem atât de proşti încât nu ştim să avem grijă de noi înşine, sufleteşte vorbind. Nu, nu că nu pot, nici nu vreau să cred asta!