| DemonSoul a întrebat:

Cum se trateaza balbaiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca nu vrei sa mergi la un control, poti face acasa exercitii ..citeste cu glas tare sa iti poti auzi greselile, citeste incet si incearca sa iti stapanesti emotiile.
O zi bunahappy

5 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Uite aici un articol cu sfaturile cum sa tratezi balbaismul. www.scapadebalbaiala.wordpress.com/tag/cum-tratez-balbaiala-balbaismul/

Cu placere!

| OnuOnulică a răspuns:

Citeste mai mult, dezvoltati un vocabular.

Mai incearca si asta http://scapadebalbaiala.wordpress.com/tag/cum-tratez-balbaiala-balbaismul/

| rapp2020 a răspuns:

Mergând la logoped

| TeckTonik997 a răspuns:

Exersezi cu lucruri grele: capra crapa nu stiu ce in patru etc... sunt multe d-astea... cauta pe net

| ангелочик a răspuns:

Salut. Am şi eu în clasă un coleg care se bîlbîie. Îţi spun cum a reuşit să scape de bîlbîială:
-Acasă, cînd învăţa o temă o cînta, iar prin cîntec îţi este mai simplu să vorbeşti(te sfătuiesc sa încerci).
Acest caz se datorează faptului că creierul este împărţit in două emisfere. O emisferă are grijă de,, vorbit,,, iar alta de,, cîntat,,, iar cea care are grijă de vorbire are nişte,, probleme,,, cealală sare în ajutor.

SPER CĂ TE-AM AJUTAT!