| IonutPetre12 a întrebat:

Cum stiu daca am bipolaritate? Sunt diagnosticat cu depresie severa cu elemente psihotice dar cred ca am bipolaritate cu elem. psihotice de fapt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Mergand la un psihiatru. Nu recomand autodiagnosticarea prin internet.

| IonutPetre12 explică (pentru Wr3nch):

Depresia severa cu elem psihotice mi s-a pus de psihiatru nu de mine

| Invictusman a răspuns:

Aia e depresie psihotica și nu are legătură cu Tulburarea bipolara.
Cum ști? Mai bine întrebi un specialist, ceri o părere a unui alt psihiatru ii spui cum se manifesta simptomele.
Dacă ai impresia ca ți se schimba brusc starea de la bine la rău și de rău la bine poate fi și depresie recurenta nu neapărat sa fi bipolar, sau depresie cauzata din cauze hormonale sau din cauza unei disfuncții tiroidiene, boala de tiroida etc.
Ai nevoie de antidepresiv, anxiolitic și antipsihotice.
În unele situații și Tulburarea bipolara da episoade de psihoza Într-adevăr.
Nu ai dat prea multe detalii, mosotti sau Floareasoarelui26 te pot ajuta mai bine.
Nu lua tratamente,, după ureche " și nu te autodiagnostica singur. Poate doar suferi de prostie cronica pentru asa ceva nu exista tratament la ora actuala.

| Invictusman a răspuns:

Mai iei olanzapina? Nu te-ai îngrășat de la ele?
Cum te simți? Ce simptome prezinți? Ce medicamente urmezi? E posibil sa fie psihoza nu depresie psihotica, sa te fi diagnosticat greșit medicul sa știi ca se mai întâmplă să greșească fiindcă multe boli se aseamănă între ele ca simptome și trebuie făcut un diagnostic de diferențiere.
În multe cazuri antipsihoticele dau reacții secundare serioase, daca le întrerupi brusc poți sa ramai cu sechele.

| Invictusman a răspuns:

Parca și eu ți am zis odată ca ai depresie cu elemente psihotice de pe un alt cont și tot îmi trimiteai mesaje legat de acest subiect.
Deci eu te-am diagnosticat corect înainte ca tu sa ajungi la psihiatru. happy

| chuckmanson a răspuns:

Dacă treci din stări de euforie extremă la depresie extremă atunci ai șanse să fii, dar cel mai bine ar fi să mergi la un medic psihiatru.

| LaraClarice a răspuns:

Buna,
Cel mai bine ar fi sa te duci la un specialist.
Daca vrei părerea altui psihiatru imi poți scrie în privat.
Cel mai bine ar fi sa te duci și la un psiholog clinician. Dacă vrei unul bun, poți cauta unul din spital, sau pe cineva care preda la o facultate de psihologie. Imi poți scrie în privat.
Oricum, aici sau pe orice site ai doar pareri, nu poți fi sigur ca e ceea ce ți se potrivește. Mergi la specialist, asa e cel mai bun lucru de făcut.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! Cred că și eu am avut tulburare bipolară, happy tulburare schizotipală și depresie severă, mai demult, și cred că și psihoză : )) Am fost la psihiatru și la psiholog, când am avut, am luat medicamente și tratament și acum sunt liber și vindecat big grin În acest videoclip, vei reuși să te încadrezi mai bine și să știi exact ce ai. Te îndrum să faci la fel, să mergi la un psihiatru. Funda?

| Nouvel a răspuns:

Nu stim noi, stie medicul care te consulta.