| Misshaa a întrebat:

Cum sunt caracterizati purtatorii de virus C? Ce simptome, riscuri si remedii descrie aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Dupa cum sti, acest virus ataca ficatul si produce hepatita C si se transmite prin contact sexual, transfuzii sangvine si folosirea acelor si seringilor de la o persoana la alta fara a fi sterilizate sau sterilizate insuficient, ace, seringi, lame, forfecute, obiecte de stomatologie nesterilizate si folosite la mai multe persoane, precum si instrumentele de manichiura/pedichiura, aceeasi periuta de dinti/lame, transfuzii cu sange infectat, saliva, etc.

Simptomele includ oboseala, disconfort sub coastele din partea dreapta, greata, scaderea poftei de mancare, dureri musculare si articulare, iar daca hepatita evolueaza in ciroza, apar alte simptome: scadere in greutate, mancarimi, marirea abdomenului (ficatul si splina si dureri la palpare).

Cat despre remedii, exista 2 metode: monoterapia cu Interferon pegylat alfa si terapia combinata cu Interferon pegylat alfa si Ribavirina. Uite aici informatii despre tratament: http://www.sfatulmedicului.ro/......verse_645. Pupici si multa sanatate!

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Simptomele sunt usoare, uneori boala trece neobservata.
Riscul este sa faci ciroza si sa dai coltul.
Remedii nu exista, nu s-a descoperit nimic care sa atace virusii.
Poti eventual stimula imunitatea, cu interferon. Dar nu mergi la ''sigur'' si boala oricum poate recidiva.

| Misshaa explică:

Inca ceva: persoana respectiva nu are hepatita, ci doar virusul pe care l-a capatat acum 20 ani...Multumesc anticipat!