| alinanicoleta99 a întrebat:

Cum tratez febra musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei ar trebui sa lasi sa treaca de la sine, dar stiu ca aspririna ar trebui sa rezolve aceasta problema- insa nu stiu cat de eficienta este.
Se ia dupa masa, fara consum de sare, ca sa nu am probleme cu stomacul eu o dizolv in apa

11 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

- Pana cand durerile vor ceda, muschii se vor relaxa cu ajutorul masajului. Exista o diversitate de geluri care pot fi utile in acest scop.

- Dupa ce va incepe procesul de vindecare al muschilor, se vor lua si alte masuri ajutatoare. Se vor consuma cantitati mai mari de proteine si glucide care au rolul de a contribui la refacerea acestuia. Consumul de zahar, miere si glucoza sau alte alimente de genul acesta (banane, pepene rosu, dar si alte fructe dulci) vor sustine procesul de vindecare.

- Daca durerea incepe sa se diminueze, muschiul va fi actionat, cate putin, prin exercitii fizice usoare de intensitate scazuta. Chiar daca apare senzatia de disconfort si durere, vindecarea va fi mult mai rapida.

| DanyBv a răspuns:

Muschiul la care simti febra musculara trebuie sa-l misti tot mai mult deoarece tot contracandu-se si relaxandu-se isi va reveni.

| MasterYoda a răspuns:

Cu aspirina

| BLKZ a răspuns:

Cu alergat(si e pe bune).

| stefanradu a răspuns:

Salut Alina,

Am scris un articol interesant despre febra musculara, ce este, de ce apare, si cum poti sa scapi de ea.
Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/febra-musculara-ce-este-si-cum-scapi-de-ea/

| IAOIADNAA a răspuns:

Masaj muscular si odihna
succes!happy

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Fă o laba laughing

| 00Criss00 a răspuns:

Ea se trateaza singura in cateva zile depinde de efortul pe care l-ai facut

| Merishoor a răspuns:

Nu ai cum sa o tratezi, doar daca faci exerciti repede fara sa simti febra

| ZeroCoolXtreme a răspuns:

Incearca cu 2 lingurite de zahar.

| foton a răspuns:

Aspirina + zahar. In unele situatii da rezultate.