| anonim_4396 a întrebat:

Cum trece ulciorul de la ochi? Am incercat si cu picaturi, preparate, pastile si picaturi si niciunul nu a avut un rezultat bun. crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| carmen_5367 a răspuns:

Iata metoda mea de tratare a ulciorului: ia o lingura de lemn si incalzeste-o usor la aragaz. Verific-o inainte, sa nu fie prea fierbinte, si aseaz-o pe ochiul cu problema. Daca faci asta de cateva ori, iti va trece garantat.Este un leac babesc foarte eficient, eu il stiu de la bunica mea. Succes!

14 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Ai incercat cu unguentul cu Kanamicina?
sau cu seva de la usturoi?
sau cu varza cruda?
nu am avut probleme cu asa ceva... dar am auzit ca toate au dat rezultate.Incearca sa vezi cu care iti trecebatting eyelashes
Bafta :*

| vio2006 a răspuns:

Ai mare grija cu boala asta la ochi...am mai spus-o aici in alte circumstante...neaparat fa-ti o antibiograma...asta e o analiza pe o lama, pe care ti-o recolteaza cei de la laborator, sa vada la ce antibiotic reactioneaza "ulciorul" tau (daca nu ma insel, se cheama orjelet). Intre timp, pastreaza curatenie perfecta, eventual spala-te de-a lungul genelor cu un sapun moale pentru copii...Sanatate multa!

| Darry a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema cu cativa ani in urma. Apareau la intervale mici de timp, pana m-a sfatuit cineva sa incerc cu LAPTELE DE MAMA. Daca cunosti o femeie care alapteaza, roag-o sa-ti puna in ochi cateva picaturi.
Eu de atunci nu am mai avut probleme.......BAFTA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu problema asta cu cativa ani in urma, imi tot apareau la intervale mici de timp, pana am auzit si eu ca cel mai bun e LAPTELE DE MAMA... daca cunosti pe cineva care alapteaza roag-o sa-ti puna cateva picaturi. De atunci nu am mai avut probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

App. vreau sa-mi spargastraight face
k e deja copt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am si ung cu unguent cu kanamicina. e ieftin nujt daca e bun...am auzit sa te pisi pe o bucatica de vaata si sa pui pe el astfel se spurca si iti va trece la fel de eficient este laptele unei persoane care alapteaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut si trece cu comprese de apa calda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vi se mai intampla asa ceva, nu mai apelati la leacuri babesti. Poate cateodata dau roade, dar va asumati un risc enorm! Cel mai bine este sa vizitai mai multi doctori pentru mai multe opinii. Este sanatatea dumneavoastra si merita acest efort.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

legi o ata la degetele de la mana stanga si in 3 sau 4 zile trecelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum fac sa nu am ulcior am inceput de ulcior si nu vreau sa amcrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Definiţie
infecţie a glandei sebacee de la baza genei, cauzată de obicei de un stafilococ
lipsit de riscuri majore
poate fi contagios, deci mâinile, prosoapele, hainele trebuie spălate după contactul cu ochii
Frecvenţă
deşi este foarte răspândit în rândul copiilor, apare deseori şi la adulţi
afectează în general aceeaşi persoană în repetate rânduri
blefarita, utilizarea machiajelor sau a lentilelor de contact fără a respecta regulile de igienă pot provoca un ulcior
Simptome
durere
înroşirea ochiului
umflarea unei zone a pleoapei
spre sfârşit, mâncărime, lăcrimare, sensibilitate la lumină şi disconfort la clipire
în zona afectată poate apărea un chist gălbui
Tratament
se poate vindeca de la sine în câteva zile
nu trebuie atins (şi în nici un caz spart), iar machiajele şi lentilele de contact trebuie evitate până la vindecarea completă
compresele calde grăbesc vindecarea
se recomandă consultul medical dacă simptomele nu dispar după o săptămână
medicul poate prescrie creme antibiotice şi uneori medicamente, sau în cazul unui ulcior persistent, poate efectua o înţepătură pentru a provoca resorbirea rapidă şi fără infecţii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu picaturi nici eu nu am reusit...tot cele babesti sunt mai bune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putem pune oul fiert la ochi, ajută.

| smilegirl a răspuns:

Salut am vrut sa te intreb daca a mers vre una dintre variantele cu tratatul ulciorului?(((