| Gheonea_Denisa_1993 a întrebat:

Cum va puteti proteja de unele boli contagioase (gripa, heptita, si asa mai departe)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Pai, mancand sanatos (multe fructe si legume), hrana bine preparata, apoi apa suficienta pe zi, aerisirea corecta a incaperilor, spalatul des pe maini si dezinfectare cu alcool sanitar, folosirea de haine curate, potrivite sezonului rece, evitarea aglomeratiilor ce favorizeaza aparitia microbilor si virusurilor, dezinfectia corespunzatoare a tacamurilor si obiectelor personale, daca acestea au fost folosite de o persoana contagioasa sau purtatoare de virusuri, contacte sexuale protejate, igiena intima riguroasa, folosirea de obiecte sterile si nu de la persoane care sangereaza sau au fost in contact cu sange. Cam astea ar fi! Numai bine!

2 răspunsuri:
| Irimia_Ioana_1999 a răspuns:

Cred ca ai vrut sa scrii Hepatita *. De exemplu la Hepatita A este foarte important sa te speli des pe maini. Iti recomand sa ai tot timpul la tine un pachet de servetele umede sau un dezinfectant, iar inainte sa mananci sa le folosesti. Si ai grija cu bautul din aceeasi sticla. Nu stii niciodata cine are boala respectiva.