| Lory_2572 a întrebat:

Cuperoza de pe fata, poate fi tratata? Daca nu, macar stopata? ce o provoaca? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina88 a răspuns:

Pai draguza, in general se formeaza de la frig, dar nu este determinata de acest ci la contact cu temperaturi scazute se vede mai tare, acesta este un stadiu al bolii, daca la acesta te referi, alt stadiu al bolii este cea cu dilatatia ireversibila a vaselor de sange, sau este al treilea stadiu cel in care apar vezicule pline de infectie.TRATAMENT:crioterapia-masajul cu azot lichid_care nu are reactii adverse.Pe cale generala de obicei, se administreaza tetraciclina, evitand expunerea la soare.Tratamentul local cu metronidazol de doua ori pe zi are efecte spectaculoase.Cam atat stiu eu, dar sunt multe metode, dar cel mai indicat ar fi inainte de orice decizie sa asculti sfaturile unui specialis in boli de piele.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cuperoza se datoreaza unor tulburari de circulatie de provenienta hepatica, ovariana, intestinala.Pentru a o vindeca este nevoie de un tratament general si unul local.Rezulta ca fara medicul de specialitate nu poti rezolva problema.Pentru informatii tasteaza pe Google "cuperoza"si intra pe Blow.ro,pentru femeile care au ceva de spus.Sa fii frumoasa! Mira

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trebuie inceput cu investigatii dermato, endocrinonologie, si eventual psihologice, pentru ca psihicul e un mare si complex labirint, de unde mereu apar chestii ciudate, cand ti+e lumea mai draga! Pana atunci, treci pe regim preponderent verde, + fructe, sport, jogging, sala, ca sa transpiri si sa elimini toxinele!, stressul, si fara excitante gastrice, k afumaturi, muraturi, prajeli, coffee, cioco, sucuri gayoase, condimente, mici, si altele din astea! Pentru sectorul suflet, daca vrei. scrie+mi in private! Multa sanatate!