| cateluscuparulcret a întrebat:

Dacă aduc la cabinetul medical scolar o fișă ce atestă diagnosticarea mea cu hipotiroidism, aș putea primi o scutire de la orele de sport pentru o anumită perioadă de timp? Urmează să merg la analize și la control deoarece in ultima vreme nu pot urca/coborî scările fara a simți senzația de căzătură și amețesc destul de rău.
Am nevoie urgentă de un răspuns! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate asa, fiindca la cabinetul medical este o simpla asistenta nu medic, iar tu poti primi advereinat medicala numai de la un medic specialist endocrinolog!

Esti cumva obez?
Fiindca asa s-ar explica lipsa de energie sa urci, sa cobori sau sa alergi si eu ti-as recomanda cu tarie sa mergi la un Medic ENDOCRINOLOG, si sa pui mana serios sa faci sport, ca sa pierzi din greutate, ca numai asa poti reversa hipotiroidismul.
Eu cred ca tu ai nevoie s afaci sport, nu sa renunti la sport, ocmai pentru a deveni sanatos, fiindca nefacand miscare te ingrasi mai mult si nu te faci bine.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu fisa trebuie sa duci ci o scutire de sport pe motive medicale.

| Dragobeta a răspuns:

Nu cabinetul scolar da scutiri. Iar fisa nu te ajuta. Ceri scutire de la specialistul care te are in urmarire.