| anonim_4396 a întrebat:

Daca am 1.53 si 10 ani cate kg trebuie sa am?
1.53-1. 54 metri
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaPaula a răspuns:

Ar fi normal sa ai 43 de kg (sau putin mai mult).

16 răspunsuri:
| morena238 a răspuns:

In jur de 36-37 de kg daca ai 1 54si tot asa pentru 1 53 fundita

| HeloKity a răspuns:

Buna,pai ar trebuie sa ai cam 35-40 kg, de obicei se scade 15 din 53 si ai afla greutatea ideala.Pa pa

Răspuns utilizator avertizat
| Dreamer a răspuns:

Trebuie sa ai atatea kilograme incat sa te simti bine in pielea ta, sa fi sanatos si sa poti face sport! Succes!

| Ioana353 a răspuns:

47-48kg
funda?!?!

| CNikko a răspuns:

Dublu adica 31...sau 30

| Anytsa a răspuns:

30-35 kg

| ElShaarawy a răspuns:

35-40 kg. Funda?happy

Răspuns utilizator avertizat
| KiddFaraSentimente a răspuns:

Cred ca vreo 37-40. thinking

| justme91 a răspuns:

De obicei, daca esti baiat cu 10 kg mai putin decat inaltimea. adica daca ai 1.53 greutatea optima ar fi 43 kg. daca esti fata, cu 17-20 kg mai putin, deci la 1.53 ar trebui sa ai 33-36 kg.
totusi ai 10 ani, esti in crestere, atata timp cat nu cazi intr-o extrema sau in alta esti ok.

| Aniela2777 a răspuns:

Potrivit ar fi 43-44 kg happy

| Alyra a răspuns:

Bună Sely! În primul rând nu era nevoie să spui vârsta.
Apoi, poţi afla greutatea pe care trebuie să o ai calculându-ţi indicele de masă corporală. Acesta se calculează după formula:
greutate(măsurată în kilograme)/înălţime la puterea a doua(adică înălţimea*înălţimea măsurată în metri)
Rezultatul trebuie să fie cuprins între 18, 5 şi 24, 9. Dacă este mai mic eşti subponderală, dacă e mai mare eşti supraponderală.
Greutatea ideală o vei avea dacă ai indicele de masă corporală de 18, 5. După mai multe calcule am ajuns la concluzia că pentru a avea IMC de 18, 5 trebuie să ai la înălţimea de 1, 56m 46 de kilograme. La fiecare 2 centimetri în minus se scade 1kilogram, iar la fiecare 2centimetri în plus se adaugă un kilogram.
Rezultatul: greutatea ta ideală este de 45 de kilograme. Dar oricum, atâta vreme cât IMC-ul tău se încadrează între 18, 5 şi 25, e bine. happy
Succes! PaPa!

| anutza a răspuns:

Greutatea ideala calculata dupa formula lui Lorentz
Rezultat: 52 kg

Greutatea ideala calculata dupa formula lui Lorentz modificata
Rezultat: 50 kg

Greutatea ideala calculata in functie de IMC (Indice Masa Corporala)
Rezultat:
greutatea minima acceptabila: 43 kg
greutatea ideala: 51 kg
greutatea maxima acceptabila: 59 kg
Greutatea ideala calculata dupa formula lui Creff
Rezultat: 49 kg

Greutatea ideala calculata ca medie a celor 4 formule
Media intre greutatea ideala calculata cu 4 dintre cele mai adesea utilizate formule (Formula lui Lorentz, Formula lui Lorentz modificata, Formula lui Creff si Formula de calcul a greutatii ideale in functie de Indicele de Masa Corporala dupa standardele propuse de Organizatia Mondiala a Sanatatii

GREUTATEA IDEALA calculata pentru dvs este: 51 kg

GREUTATEA SANATOASA:
Exclusiv din punct de vedere al sanatatii si confortului fizic si folosind tabelul valorilor Indicelui de Masa Corporala agreeat de organizatia mondiala a sanatatii, greutatea fara riscuri pentru sanatate in cazul dvs nu trebuie sa fie mai mica de 43 kg sau sa depaseasca 59 kg