| rozmarine a întrebat:

Daca am gastrita si aciditate gastrica afecteaza dezvoltarea bebelusului, pot duce o sarcina pana la capat stiu ca e o boala frecventa si as vrea sa stiu de la cele care sufera de gastrita cum a decurs sarcina lor.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Gastrita se poate trata, asa ca nu incepe o sarcina decat atunci cand esti vindecata. Sarcina potenteaza, mai ales in primul trimestru, simptomele neplacute ale gastritei, din cauza modificarilor hormonale ( greturi, varsaturi, pirozis). Daca esti deja gravida, tine regim alimentar cu sfintenie ( fara prajeli, grasimi, condimente) si cauta-ti un ginecolog la care sa mergi periodic la control. Cand situatia scapa de sub control( ai varsaturi incoercibile si pirozis accentuat), va trebui sa te internezi pentru reechilibrare hidro-electrolitica( perfuzii) si tratament simptomatic. Multa sanatate!

| paynehunter a răspuns:

Nu cred ca e o problema, nu afecteaza dar nici nu imbunatateste sarcina, daca duci o viata sanatoasa fara alcool si tutun, atunci nu e nici o problema.