| prs0396 a întrebat:

Daca am luat o pastila de nurofen acum 4 ore si acum incep sa consum alcool, are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cand se urmeaza un tratament, nu se consuma alcool...
Alcoolul+medicamentele, dau reactii adverse.
O seara bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se consumă alcool pe perioada tratamentului + ÎNCĂ 24 de ore după încetarea acestuia!

"Evitaţi alcoolul etilic, deoarece acesta accentuează reacţiile adverse la Nurofen Forte, în special pe acelea care afectează stomacul, intestinele sau creierul." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6140_23.01.06.pdf?anmPage=898&ID=17959

Situaţia este ACEEAŞI şi în cazul Nurofen-ului simplu!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

E musai sa bei alcool?
In general nu se recomanda consumarea de alcool cad iei medicamente.

| lpavel a răspuns:

Mai asteapta 2 ore apoi poti sa bei! Bafta!

| Legend123 a răspuns:

Nu isi mai face niciun efect pastila daca tu bei alcool dupa..mai rau iti face

| Daron a răspuns:

Salut, poți să bei fără nici o grijă. Se evită consumarea de alimente/lichide o jumătate de oră, pentru a putea să-și facă medicamentul efectul. Vezi să nu te îmbeţi.