| Anonimul9595 a întrebat:

Daca am suflu la inima. Si abia am fost operat de apendicita... Ma poate afecta cu ceva fumatul. Cam cat pot fuma sa nu imi fac rau la inima. Cand fumez mereu ametesc destul de tare. Eu fumez din primavara dar acum m-am apucat serios. As vrea sa-mi spuneti niste informati nu vreau sa dau coltul curand... Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Orice tigara fumata iti efecteaza inima. Fa un test, ca sa te convingi: ia-ti tensiunea dimineata, inainte sa fi apucat sa fumezi, si mai masoar-o o data si dupa prima tigara. Vei observa o diferenta semnificativa. Daca nu ai tensiometru, poti incerca sa-ti masori pulsul. Inainte si dupa prima tigara de dimineata.

| Anonimul9595 explică (pentru Empathizer):

Dar pot sa "dau coltul "? Cate pot fuma sa nu patesc cv?

| Empathizer a răspuns (pentru Anonimul9595):

Daca continui sa fumezi, poti sa dai coltul destul de repede. Depinde de diagnosticul cardiologic si de rezistenta organismului. Sunt mari sanse sa faci un infarct intre 20 si 40 de ani. De ce tii cu tot dinadinsul sa fumezi, cand stii ca ai riscuri? Poti fuma oricate tigari vrei, e alegerea ta. Dar nu ar trebui sa fumezi niciuna, daca te respecti suficient ca sa doresti sa-ti mentii sanatatea.

| Dan10079 a răspuns:

Daa este foarte grav sa fumezi dupa o operatie nu este bine deloc sa fumezi
cel mai bine ar fi sa te abtii o perioda si da pentru inima ta o tigara=mai multe sanse de moarte si daca continui o sa fie si mai rau eu zic pe cat posibilul sa incerci sa te lasi de fumat de tot(parerea mea). Sper ca te-am ajutat!