| biscuite a întrebat:

Daca am un inceput de cocoasa, adica am probleme cu spatele si vreau sa ma duc la doctor sa ma rezolv la ce doctor sa ma duc? cum se numeste el? ma intereseaza si daca pot face operatie pentru indreptarea spatelui la 23 ani.Va multumesc pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dienuka a răspuns:

Depinde foarte mult de natura problemei. In general se ocupa ortopedia de acesta afectiune. Insa mai sunt si alti specialisti care se ocupa (neurologul si reumatologul), datorita efectelor pe care le produce curbarea coloanei in timp.
Daca nu este ceva destul de grav, la varsta ta nu prea se baga multi medici sa faca operatie din cauza riscurilor pe care le implica o operatie pe coloana. Cel putin stiu ca la noi nu prea. Eu am si scolioza si cifoza si probleme in zona gatului (dureri cervicale datorita tasarii vertebrelor din acea zona) si m-am lovit de acest lucru. Poti face recuperare medicala. Mergi la medic si vezi ce iti spune.
Sanatate.

3 răspunsuri:
| stick a răspuns:

Buna, in prima faza mergi la un medic generalist pe medicina generala si el o sa te indrume in functie de diagnosticul tau, cat despre operatia la 23 ani e foarte buna, oasele s-au oprit din crestere si se poate lucra doar odata si bine fara mai multe interfentii in timp, asta fiind partea buna, partea rea e ca astfel de operatii sunt foarte scumpe dar nu te dezamagi, viata trebuie traita, nu conteaza banii, Succes!

| vl97cib a răspuns:

Cred ca cel mai indicat este un doctor ortoped, el iti poate da un diagnostic exact.Pana atunci, multa sanatate!

| CoadaCatalin a răspuns:

Du-te le un doctor specialist si fa o radiografie
Dar la mai multi doctorii ca nu toti se pricep la ce fac
Ai multe ptiuni