| EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Dacă anul trecut (toamna) am fost la oftalmolog, și mi-a spus ca vederea mea e -1 (dioptriile mă gândesc eu) și mi-a dat vitamine (pe care nu le-am luat) și la sfârșitul lui decembrie mă duc iar,sunt șanse să trebuiască să port ochelari? Am observat că nu văd chiar bine,iar când mi-am pus ochelarii unei prietene vedeam foarte clar (până atunci credeam că toată lumea vede așa ca mine), deci vreau să știu dacă sunt șanse.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

-1 e o dioptirie care necesita ochelari mai ales ca aceasta sa nu evolueze

| Holy2010 a răspuns:

Paradoxal ochiul depune efort de adaptare la apropiere. La citit la calculator spre exemplu dar si in spatii inchise. Incearca sa relaxezi cat mai mult ochiul privind periodic in zare.

| Dany3l16 a răspuns:

De obicei -1 nu e chiar atat de grav se poate remedia, dar daca nu ai urmat sfatul medicului se poate sa se fi agravat situatia si o sa fi nevoita sa porti ochelari pana ti se reface vederea in totalitate

| Holy2010 a răspuns (pentru Dany3l16):

Ochearii corecteaza doar viciul de refractie, nu vindeca miopia. Vezi mai bine atat timp cat ii porti.