| Adriana6799nh a întrebat:

Dacă aseară la ora 23 am suferit un mic ‘’accident,,, am căzut cu capul de cadă, chiar colțul căzii, nu prezint amețeli sau inconștiență, nu am dureri severe de cap, ci doar o ușoară spre medie durere în partea în care m-am lovit, și cred că am și un cucui.
Este mai bine să merg la medicul de familie și eventual să mă redirecționeze el către un specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu
Craniul are rolul de a proteja creierul si asta a și făcut

| Alverto a răspuns (pentru Donsavas):

Pai teoretic creierul nu poate simții durere

Răspuns utilizator avertizat
| iChristiaN47 a răspuns:

Depinde de zona în care te-ai lovit. Poți consulta pe internet „anatomia cutiei craniene" cât și „anatomia creierului" pentru a vizualiza locul în care te-ai lovit și cât de periculoasă este o lovitură în acea zonă.

Dacă după cel puțin 12 ore nu apar semne precum amețeală, dezorientare, pierderi de memorie, sângerări, vedere slăbită, tranziții locomotorii bruște, probleme respiratorii, nu ar trebui să te îngrijorezi foarte tare.

| FizzFlorin a răspuns:

Nu e nimic grav daca nu prezinți "simptome" de amețeală, inconștiență, dureri de cap persistente, pierdere de sânge abundenta.
Dar ar fi ok sa treci pe la un doctor pentru a fi sigur ca nu e nimic ce te poate afecta pe viitor.
P.S : pune o compresa cu gheață sau apa rece, iti va ameliora durerea