| anonim_4396 a întrebat:

Daca beau un litru de lapte (UHT) pe zi, iar apa sau alte bauturi nu prea beaubig grin, are ceva? Ce credeti? Apa, daca beau maxim un pahar pe zibig grin, in schimb beau foarte mult lapte, compenseaza laptele care-l beau, lichidele ce trebuiesc baute pe zi? (1, 5l pe zi de lichide). Multumesc:d.

P. S:Nu-s sugarlaughing, am 18 anibig grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Laptele in cantitate mare( la varsta ta peste 500 ml. pe zi) te predispune la anemie feripriva. Apa, are un rol foarte important in organism, asa ca ar trebui sa bei macar 1, 5 l pe zi.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apa, supe, lapte, sucuri (naturale), fructe, legume, toate.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Păi, s-o luăm cu începutul. Laptele, prin conţinutul de cazeină (proteina sa principală), este dăunător organismului, fapt dovedit ştiinţific (vezi situl pcrm.org), induce pierderea calciului din organism (contrar părerilor mai vechi conform cărora produsele lactate ar fi benefice în cazurile de osteoporoză), şi creşte riscul de cancer de duoden - datorită mucilagiilor existente în lapte. Mai mult, laptele din comerţ poate conţine urme de hormoni de creştere şi antibiotice cu care au fost tratate animalele. Eu n-aş recomanda nimănui să consume atâta lapte zilnic.

Apoi, legat de consumul de lichide...eu spun că ar trebui să bei mai multă apă, în aşa fel încât raportul dintre alte lichide şi apă să fie în favoarea apei. Chestia cu 2 litri pe zi, hm, nu ştiu ce să spun, de exemplu atunci când faci duş/baie, corpul tău "trage" o bună cantitate de apă; dacă locuieşti într-un mediu cu umiditate atmosferică ridicată, corpul se hidratează direct prin piele.

| icestone a răspuns:

Si mie mi place la fel de mult laptele, si ala proaspat si ala UHT, si iaurtul, cand am la dispozitie beau si cate 2 litri pe zi, vb serios, in vara cand era cald nu beeam apa ci doar lapte, m am gandit si eu sa nu fie prea mult am cautat pe net da nici indicatie in privinta asta, deci si eu is curios daca exista contrindicatii, poate ma gandesc sa nu dauneze mai incolo la rinichi nu stiu.

fii sigur ca laptele completeaza din apa pe care atr trebui sa o bei zilnic si care cantitate ar trebui sa o stii(2L/ZI)da si la tv in pauzele publicitare, si ala e minimul ca daca depui efort e mai mare cantitatea
nu ti pot zice daca e sau nu e sanatos fiindca si eu caut un raspuns
stiu doar ca orice exes dauneaza
eu mi am facut analizele recent si sunt bune
asa ca na, vezi ce mai zic si altii

stim ca esti intarcatrolling on the floor

| icestone a răspuns:

Si eu beau si n-am nimic
da vezi si tu ce sfaturi dau si altii ca si eu as vrea sa stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai buna bautra este apa de izvor. daca pui o picatura la un kil de vinisor.

| AdelinaC a răspuns:

Laptele nu inlocuieste apa.Nu stiu daca ai observat, dar si la copiilor micuti(ma refer la cei sub un an) li se da apa sa bea, fie si o lingurita(pentru volumul lor e destul). Laptele este sanatos, are calciu dar nu inlocuieste alte alimente, mai ales apa.