| VerdeLila a întrebat:

Daca esti nefumator si fumezi o tigara, in cat timp elimini substantele din organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca te limitezi la o singura tigara toxinele sunt nesemnificative. http://www.i-medic.ro/......mului-uman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandru are dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandruuuuuuu a răspuns:

Pai nu prea ai cum sa elimini gudronul... ala cam ramane acolo..si mai multe raman in plamani nu se elimina.

| VerdeLila explică (pentru Alexandruuuuuuu):

Spune-mi te rog, dupa jumatate de zi de ex, care substante din tigara raman in sange?

| Alexandruuuuuuu a răspuns (pentru VerdeLila):

Pai eu din cate stiu o tigara contine 40 si ceva substante cancerigene dintree care gudroane multti derivati ai acestuia prin reactie chimica cu focul se transorma in 4000 de substante toxice pe care ole continee fumul arsenicul azbestul...ma rog. gudroanele si monoxidul de carbon nu se elimina se elimina o parte infima din substantele din fum. iar restul ajung in sange. monoxidul de carbon formeaza cu hemglobina din sange o reactie care din pacate nu e labila si ramane asa mereu pana cand globulele rosii mor. iar celelalte sustante ajung la creier si in rinichi.

| VerdeLila explică (pentru Alexandruuuuuuu):

..mai pe scurt..mori; desi "mortalkombat" imi spune sa mor linistita laughing
multumesc oricum de raspunsuri.

| Winchester308 a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Nu formeaza nimic cu nici o hemoglobina.Se ataseaza de ea mai bine decat oxigenul si se duce prin "tratament" cu oxigen,care se gaseste in atmosfera.
Toate substantele se elimina in timp,mai putin metalele grele care nu se duc sau se duc extrem de greu.
Oricum,in general astia anti tigari prezentati un numar diferit de substante toxice,fiecare cu altele la inaintare, arsenicul, CO, gudronul si nicotina ramanand la toti neschimbate, cu efecte diferite si termene de eliminare din corp diferite.

| Alexandruuuuuuu a răspuns (pentru Winchester308):

Informeaza-te mai binehappy hemoglobina in combinatie cu monoxidul de carbon formeaza o cominatie care nu e laila si care se desface doar cand globula rosie moare.