| Lorenyk a întrebat:

Daca esti operat de 2 ori pe inima si mai si fumezi, e riscant sa faci o operatie estetica (cu anestezie)? am o peietena in situatia asta si nu stiu ce sa o sfatuiesc. am auzit ca daca esti operat pe inima e destul de riscanta o anestezie, iar daca mai si fumezi, poate fi mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde ce inseamna "operat pe inima". In categoria asta intre mai multe tipuri de operatie.
In bolile cardiace fumatul dauneaza destul de mult. Fumatul a fost definit ca factor de risc pentru toate bolile cardio-vasculare.
Anestezia nu e contraindicata absolut in bolile cardio-vasculare (se fac operatii pe cord deschis cu anestezie), dar pot sa dea niste reactii adverse destul de puternice, ducand pana la agravarea unei boli cardiace de tip ischemic, infarct (ca urmare a unor spasme coronariene) sau chiar stop cardiac. Asta la un om sanatos, la un cardiac riscul e mult mai mare, dar, datorita substantelor acuale si progreselor in anestezie, e un risc oarecum mic: cam 10-15%.
Ce e mai neindicat in toata ecuatia asta e stresul operator ( tesuturile care sunt taiate si trebuie refacute; durerile post operatorii; complicatii cardiace: spasm coronarian, angina pectorala) fac ca toata operatia sa fie contraindicata.
Cel mai probabil, doctorul anestezist o sa ii explice toate riscurile si, in functie de cum arata istoricul sau medical, o sa hotarasca daca il supune la anestezie/operatie sau nu.
Din cate mi-ai descris aici, daca as fi doctorul ei, as refuza operatia.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice operatie are riscurile ei. Exista cateva cazuri de femei care au murit in urma unor operatii estetice si e si normal sa fie asa, fiindca nu exista interventie chirurgicala si anestezie lipsite complet de riscuri.
Fumatul e un mare factor de risc suplimentar, iar interventiile pe cord pot fi si ele un mare factor de risc (depinde de ce fel de operatii pe cord vorbim). S-ar putea ca anestezistul sa refuze sa o anestezieie pentru o operatie neimportanta in conditiile astea.