| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu am facut candida din cauza antibioticelor, contact sexual am avut cu 3 zile inaintea administrarii antibioticului, deci cu 3 zile inaintea aparitiei candidei; pe parcursul tratamentului cu antibiotic nu a avut loc nimic ...si nu va avea loc nimic pana ma "regenerez"...
partenera trebuie sa urmeze vreun tratament daca nu a avut loc nimic acolo jos? doar saruturi... si atat?
trebuie sau nu trebuie? am inteles ca perioada dupa care imi pot reincepe activitatea sexuala ar fi de minim 7 zile de la terminarea tratamentului...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie doar sa astepti sa termini tratamentul cu antimicoticul pe care il iei, dupa aceea puteti sa va iubiti. Ea nu trebuie sa urmeze nici un tratament, daca lucrurile au stat cum ai spus.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu trebuie sa faca tratament. Dar durata minima este de 21 de zile dupa incheierea tratamentului. Pana atunci, folositi obligatoriu prezervativ.

soothe
| soothe a răspuns:

In principiu este corect. Poate este bine ca in mod preventiv, iubita ta, sau partenera daca vrei sa-i spui asa, sa faca 2-3 bai de sezut cu ceai de coada soricelului.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Nu e musai. In mod normal i-as fi recomandat niste spalaturi vaginale "de intretinere" cu o substanta antifungica. Dar si in privinta spalaturilor vaginale parerile sunt impartite... Daca are un aparat genital sanatos tun n-are nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Candida se transmite prin contact sexual, iar cat priveste activitatea sexuala o poti practica cu cauciucul fermecat...deci nu trebuie neaparat sa faci pauza