| jjijnbbhfsrt a întrebat:

Daca folosesti bicarbonat de sodiu pentru albirea dintilor, la cat timp ar trebui sa te speli in mod normal? O data pe saptamana e mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ReveuseKaari a răspuns:

Nu e mult, dar să nu îl foloseşti mai des pentru că zgârie smalţul dinţilor şi vor deveni sensibili şi mai predispuşi la carii. Şi să nu îl foloseşti pentru o perioadă îndelugată.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bicarbonatul este dur, dar nu mai dur decat smaltul dintilor. Foloseste pasta de dinti ca de obicei si presara peste ea bicarbonat, este mai bine decat sa folosesti pasta de dinti cu bicarbonat. Si poti linistita sa te speli de 2-3 ori pe saptamana.
Pentru sanatatea dintilor ai grija si ce consumi, semintele (crude) si nucile contin multe minerale, lactate slabe, legume si fructe multe, consuma mai putine grasimi animale si hidrogenate (margarina), zahar si produse zaharate (inclusiv sucurile din comert), daca iti trebuie ceva dulce mai bine mananci fructe uscate sau miere.

| s4a a răspuns:

Ar fi recomandat sa-l folosesti de 3 ori pe zi impreuna cu (sau in loc de) pasta de dinti. Bicarbonatul nu afecteaza smaltul dintilor, ajuta in plus la tonifierea gingiilor, eliminarea halenei si mentine o igiena bucala mult mai buna decat majoritatea pastelor de dinti.