Întrebare recomandată | LisaJulie a întrebat:

Dacă iau zilnic suplimente de vitamina D va înlocui de tot deficitul de vitamina D, eu nu prea consum alimente bogate in vitamina D?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Da, eu am avut deficit de vitamina D, mi-a dat medicul Detrical de 2000, si a revenit valoarea la normal, dar iau a la long.

Nu trebuie sa ai simptome ca sa iei masuri, faci analiza la laborator vitamina D, ca degeaba nu ai simptome ca poti sa ai probleme cu dantura si altele ma in colo si nici nu stii de unde, adica o sa ai simptome ireversibile e posibil, ca fara vitamina D nu se absoarbe calciu in oase.
Majoritatea au deficit si nu stiu.

Asa ca daca analiza arata ca vitamina D e sub limita minima admisa, treci pe la medicul de fam sa iti dea Detrical de 2000 una pe zi, dupa 6 luni refaci analiza si vezi daca a revenit in limite.

Mie mi-a zis medicul sa iau mereu, ca rau nu face.

| Hyperion7 a răspuns:

Cea mai buna absorbție pe care o poate avea vitamina D este sa fie combinata cu vitamina K2, nu varianta simpla, ci K2!
Daca iei cu vitamina K2, sigur o sa fii mult mai ok!

| TimberWolf a răspuns:

Daca nu ai simptome de deficienta de ce iei? eventual iei o cutie si gata, nu stiu daca e ok sa iei zilnic in masura in care nu esi deficienta.
Acum ca e vara e suficient sa stai la soare si iei suficienta vitamina d

| Mosotti a răspuns (pentru TimberWolf):

Nu e nevoie sa aiba simptome! Chestia asta e parsiva, nu simti nimic si te poti trezit ca ai probleme cu dintii, oasele de nisi nu stii ce si cum.
Majoritatea au vitamina D sub limita admisa si habar nu au, se face analiza vitamina D, si daca e sub limita medicul da ceva, de obicei detrical de 2000. Si dupa 6 lui trebuie ca analiza sa iasa bine.

Nu conteaza ca nu se duce la soare, la mine si-a revenit bine valoarea si a ramas asa. Corpu vede vitamina D, nu il intereseaza de unde vine, ajuta la absortia calciului in oase.
E f okey sa ia zilnic macar 6 luni cum mi-a dat mie un din ala de mai sus.

Nu trebuie sa ne ducem la doctor cand avem simptome ca poate fi prea tarziu, zic la general.
Adica cand se rupe un dinte asa mai din nimic, sau cand se macina mai in colo, etc, etc.

| Cipi1212 a răspuns:

Cea mai bună sursă de vitamina D este soarele.

| MistarGoGu a răspuns:

SUN baby! Only SUN! Doar expunerea decenta la soare *( NU PARLITUL ) pana la rosu! Aia îți dă în corp vitamina D!

| Sekim a răspuns:

Vitamina D este produsa de organism cand esti expus la razele soarelui, nu prin alimentatie. Nu este necesara suplimentarea cu vitamina D daca poti sa te expui 10 minute la soare in fiecare zi ( acum ca e vara ). Daca vrei sa iei vitamina D preventiv, poti sa iei vitamina D 2000 UI zilnic, dar asta din toamna cand se strica vremea, acum nu este deloc necesar. Daca vrei sa cumperi un supliment cu vitamina D asigura te ca contine si vitamina K2. Spor

| LisaJulie explică (pentru Sekim):

Tu ai luat vreodată suplimente de vitamina D și dacă da cum te-ai simțit apoi

| Sekim a răspuns (pentru LisaJulie):

Am luat vitamina D+K2 in fiecare zi, doza de 4000 UI si m-am oprit recent pentru ca nu mai este necesar atata timp cat pot sa ma expun la soare. In ceea ce priveste cum m-am simtit, nu m-am simtit nicicum, nici nu ar trebui sa te simti cumva anume. Daca iei vreo vitamina si simti vreun efect miraculos inseamna ca aveai deficiente sub nivelul marii. Daca ar fi sa dau un raspuns simplu, as spune ca m-am simtit bine ( nu ca as fi putu sa ma simt rau totusi ).

| Mosotti a răspuns (pentru Sekim):

Mie mi-a dat medicul sa iau Detrical 2000 6 luni, si valoarea si-a revenit la normal.
Daca omul nu sta la soare merge si vara si valoarea tot la normal ajunge, deci e irelevant daca nu vrei sa stai la soare.

| elennaionela14 a răspuns:

5 min la soare e suficient ca sa iei portia zilnica de vit C.