| Ciovy a întrebat:

Dacă iei pastile/ă de răceală își mai face efectul pilula de a doua zii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu asta dar stiu ca e bine sa eviti pastila de a doua zi.
Iti poate deregla sistemul hormonal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai lua pastila de a doua zi, aia este otrava pentru organism.

| Madaxo97 a răspuns:

Da, își face efectul. Ai grijă cu pastila de-a doua zi, trebuie luată maxim de 2 ori pe an, îți va deregla ciclul menstrual, această pastilă se ia numai in caz de urgență, nu o iei la fiecare contact sexual.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Hai ca iar am vazut chestia asta, de ce doar de 2 ori maxim pe an? Am vazut asta la foarte multe persoane, de unde a pornit chestia asta? Poate sa fie luata de oricate ori este nevoie!

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

"Nu abuzati de aceasta solutie contraceptiva deoarece doza mare de hormoni va perturba echilibrul organismului. Folositi-o doar ca ultima solutie si recomandabil nu mai mult de doua ori pe an cu o pauza de cel putin sase luni intre administrari." - chiar acum citisem un articol despre asta că voiam să răspund unei fete laughing e de pe site-ul farmaciei catena.
Nu mai spune fetelor să o ia de cate ori e nevoie, vor face abuz de ea si nu e ok, nu e o pastiluță inofensiva ca cele din foliile de anticoncepționale, o singură pastilă de-a doua zi contine hormoni cât o folie întreagă de anticoncepționale.
E vorba de hormoni, Robert, ți se pare normal să băgăm ca femei atâția hormonii în noi "de cate ori avem nevoie"? Ce se poate întâmpla, ne crește mustață, ne cade părul din cap si crește pe spate, ne îngrașăm 30 kg, nu ne mai vine ciclu cu lunile, ne vine rău, vomitam, amețim, în rest suntem safe, nu-i problemă, nu? laughing e safe pastila în sensul ca nu mori de la ea, dar nici bine nu face organismului, provoacă dezechilibre hormonale, uriașe dacă le-am lua ca pe bomboane cum recomanzi tu. Hai ca ești suficient de deștept să înțelegi ce înseamnă un dezechilibru hormonal, te rog nu ma contrazice aici, pentru că chiar greșești dacă o faci happy dacă chiar crezi ca sunt așa safe, ia si tu câteva, pentru senzații tari laughing

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu, nu gresesc eu, chestia cu de 2 ori pe an, este un mit, iti poti intreba ginecologul, daca nu ma crezi pe mine. cat despre abuz, am zis, de cate ori este nevoie, nu am zis sa ia inutil.

Cat despre dezechilibre hormonale, NU cauzeaza asa ceva, din nou este un mit.

Aaa ca de exemplu, pastila luata de fata asta, determina scaderi ale nivelului de progesteron, ok, de acord, ciclul menstrual in care este luata, e compromis, dar nu se intampla nimic, este extrem de sigura, iti zic 100%. Plus ca mai bine ia o pastila decat sa ajunga la chiuretaj.

Pot lua si eu pastile sa stii, dar nu mi-ar oferi senzatii tari.

Ps: incearca sa iti intrebi ginecologul, sa vezi ca am dreptate

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

A si inca ceva, ca ziceai ca o singura pastila din asta contine hormoni cat o folie de anticonceptionale, ce te faci ca ulipristalul continut de ellaone, NU este un hormon?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

O să întreb, chiar trebuie sa merg la controlul anual peste vreo 2 luni. Aia e faza, ca ginecologii recomanda, că altfel nu ar scrie peste tot informația aia, cu de 2 ori pe an, pentru mine face sens, stiu ca nu există riscuri majore serioase, nu mori si nu provoacă infertilitate sau infarct, chestii de genul, dar în corpul unei femei dezechilibrele hormonale se simt altfel. Nu pot sa ma abțin să nu zic din nou că gândești așa pentru ca ești bărbat.
Faptul că nu ne mai vine ciclu, înseamnă ceva pentru noi, nu e chiar așa, logic ca e mai bine decât un chiuretaj, dar nici atâția hormoni nu sună bine.
Undeva e un sâmbure de adevăr în ce scrie pe acele site-uri, că altfel nu le-ar permite nimeni să ofere așa informații, plus ca ar fi în interesul lor să își vândă pastilele cu hormoni sintetici care costă în jur de 100 lei una, puteau sa le promoveze agresiv, dar nu o face nimeni, trebuie să fie un motiv.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Repet, EllaOne, nu contine absolut deloc hormoni, este ceva diferit. Pastila de a doua zi, poate sa fie luata in conditii de siguranta de cate ori este nevoie. Nu e recomandat zilnic, pentru ca nu e nici financiar rentabil sa faci asta, dar la naiba, pastila aia este 100% sigura si nu provoaca probleme de niciun fel.

Menstruatia poate sa nu vina, din cauza perturbarii nivelului de progesteron, in cazul de fata. In rest, nu exista dezechilibre hormonale provocate de pastilele astea.

Repet, luate la NEVOIE, insemnand momentele in care este posibila o sarcina, nu luate in fiecare zi, ca atunci sunt mai eficiente pilulele contraceptive.

Cand te convingi de informatie, sa imi scrii

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Bine, ignoră partea asta, am zis-o așa din capul meu laughing nu prea stiu ce cantități conține niciuna din ele. Da, ulipristal nu este un hormon, să zicem ca ellaone e mai sigură, dar restul pe bază de hormoni nu.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

O sa razi, dar asta e cea mai nociva de fapt?

| Darius50boss a răspuns:

Da, nu mai că trebuie să iei în fiecare zi, depinde ce scrie și medicul de familie