| lazio9 a întrebat:

Daca imi spal pielea in profunzime si apoi imi ung pielea cu suc de natural de varza sau fructe asta inseaamna ca pielea nu mai poate respira? se infunda porii si se poate intoxica? multuemsc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Toate tratamentele naturale actioneza asupra tenului in 15-20 minute! dupa aceea trebuie sa te clatesti! Atentie la apa! Mai nou... apa dauneaza tenului(e murdara, plina de calcar, microbi). Nu folosi apa rece pentru a-ti clati tenul si nici apa fierbinte.Calie!
Foloseste o apa tonica din comert (calmanta sau astrigenta)pentru a-ti reimprospata tenul!
Si apropos de problema ta, ai consultat un dermatolog?

| gabrielgypps a răspuns:

Pielea nu se poate intoxica, se poate irita, se poate infecta dar nu se poate intoxica. orice celula a corpului primeste oxigen prin sange, nu direct din aer.
porii sunt accea prin care corpul poate elimina lichide si secretii, cum am fii transpiratia, necesara reglarii temperaturii corporale, eliminarii de toxine, sau grasimi si substante protectoare pentru piele si pàr.
acesti pori se pot infunda intr-adevar insa in timp, asa ca poti aplica linistita orice masca sau sucuri de fructel, creme, etc, atata timp cat le tii 30-60 minute aplicate si apoi te speli pe fata.
ca doar n-o sa stai cu sucul ala 3 zile fara sa te speli, s-ar lipii praful, mizeria, etc.