| AmelyRain a întrebat:

Daca incec sa folosesc un anumit tip de ceai pentru proprietatile lui medicinale, credeti ca adaosul de zahar ii diminueaza puterea de actiune? De exemplu daca imi fac un ceai de musetel pentru o raceala sau daca incerc sa il folosesc intr-o cura, 2 lingurite de zahar strica? Dar daca e vorba de o cura de slabire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Dimpotriva, in unele ceaiuri sunt anumite substante care se absorb mai bine daca ceaiul este indulcit. Daca vrei sa slabesti, atunci inlocuieste zaharul cu alt indulcitor, de preferinta natural.

| Parmalat a răspuns:

1 lingurita de zahar are 25 de calorii, deci ai grija cu zaharul in cura de slabire laughing
Iar daca iti faci ceai de musetel pentru durere in gat, se face gargara si se pune sare sau bicarbonat de sodiu, nu zahar.
Pentru raceala si gripa se foloseste ceaiul negru si nu e nicio problema daca pui in el zahar si zeama de lamaie de ex.
Acum vreo 4 ani imi aduc aminte ca era noiembrie si eram racit cobza. Si in vremea aia eram innebunit dupa cazinouri. Si m-am dus intr-un cazinou si am jucat toata noaptea de la 11 pana dimineata la 8. Lumea cerea la masa whisky, eu ceream numai ceai negru cu lamaie laughing
Cred ca am baut 10 cani de ceai in noaptea aia, dar dimineata la 8 imi trecuse toata raceala nu mai aveam nimic laughing

| Pitic a răspuns:

Poi da zaharul e zahar adica pentru cura de slabire daca pui zhar nu faci nimic, te mentii. Zaharul diminueaza puterea de actiune, incerca sa bei acele ceaiuri fara zahar pentru ca altfel le cam bei degeaba.

| angelika_4838 a răspuns:

Nu zaharul nu face nimic, poti pune...