| CuriosEL a întrebat:

Daca m-am taiat la mana cu firizul si ii destul de adanca rana ce trebuie sa fac? Trebuie sa fac vreun vaccin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de cit de mare e rana. Daca e serioasa, e bine sa o vada un medic, si sa iti administreze un antetetanos ( e un vaccin impotriva unei bacterii raspindite care te protejeaza, caci tetanosul, boala care o provoaca, poate duce la moarte daca ramine netratata)

| DeyCj a răspuns:

Nu ți-ar strica o consultație la urgență. Știe medicul de gardă ce are de făcut.S-ar putea sa nu scapi făra anti tetanus, dar depinde de cum ți plaga.Asta numai un medic poate să zică. Succes

| SimonaCristina a răspuns:

Poate e nevoie sa fie suturata (cusuta) plaga. Cei de la camerade garda -chirurgie iti vor spune daca e nevoie sa faci vaccin antitetanos. happy

| LDCCristi a răspuns:

Nu daca nu se umfla. Poti da cu apa oxigenata.

| ROTazu a răspuns:

Depinde cat de murdar era sau unde a fost tinut. Daca a fost murdar sau avea urme de rugina ar cam trebui, iar daca nu apa oxigenata sau rivanol. Sfatum meu este sa consulti medicul de familie, el iti va spune daca are rost sau nu.